اختصاصی اکونیوز/

توسعه پایدار و هوشمندانه با شهروندان کتابخوان

اقتصاد ایران: برخی گرانی کتاب را از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه در ایران می دانند، اگر این سخن درست باشد بنابر این امسال شرایط مطالعه در جامعه بهتر از سال گذشته نخواهد بود چون قیمت ها با افزایش بیشتری نسبت به سال های پیش مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، در سال های گذشته همواره از نرخ پایین مطالعه در کشور شنیدیم و آن را در شان جامعه ندانستیم زیرا فرهنگ و تمدن ما تا میزان زیادی مرهون مطالعه و تحقیق و تدبر است.
گرانی کتاب می تواند برای قشرهایی از جامعه مشکلاتی در تهیه آن بوجود آورد اما این مساله قابل تسری به کل جامعه نیست.
علاقه مندان واقعی به کتاب و کتابخوانی کمتر مسایلی مانند گرانی و افزایش قیمت کتاب آنان را از مطالعه بازمی دارد چون سال های قبل نیز این افزایش قیمت و گرانی را تجربه کرده بودند و کمتر این مساله در میزان مطالعه آنان تاثیر داشته است.
اما گرانی کتاب و مطالعه می تواند کسانی که کمتر علاقه به کتابخوانی دارند یا می خواهند تازه به جمع کتابخوان های حرفه ای و علاقه مندان واقعی بپیوندند تاثیر منفی داشته باشد.
با اینحال در هر دو صورت هیچیک از آنان نمی توانند گرانی کتاب را عامل کتاب نخوانی خود بدانند زیرا در زمان حاضر خیلی از محله ها و مناطق شهری و روستایی دارای کتابخانه است و آنان می توانند بخشی از نیازهای خود را از این طریق تامین کنند.
برای مثال کتابخانه ادارات برای کارمندان، کتابخانه مدرسه برای دانش آموزان، کتابخانه دانشگاه برای دانشجویان و کتابخانه محل برای ساکنان محل فعال است و آنان می توانند نیازهای مطالعه خود را از این طریق تامین کنند.
خیلی ها ممکن است که بگویند این کتابخانه ها به ویژه کتابخانه های محلی به کتاب های جدید و متنوع تجهیز نیست این سخن درست است اما می توان از راه های مختلف به تجهیز این مراکز به کتاب های جدید و متنوع اقدام کرد تا بتوان کتاب های بیشتر و بهتری از این مراکز تهیه کرد.
در تجهیز این کتابخانه ها علاوه بر اینکه باید دستگاه های ذیربط به آن توجه کنند خود علاقه مندان و مردم محلی نیز می توانند در تجهیز این کتابخانه ها نقش ایفا کنند.
اغلب مردم در خانه های خود کتاب های چاپ جدید و قدیم را دارند که معمولا پس از مطالعه، دیگر به سراغ آن نمی روند. می توان این کتاب ها را به این کتابخانه ها تحویل داد و کتاب دیگری که قطعا یک شهروند دیگر آن را به همین کتابخانه تحویل داده برای مطالعه تحویل گرفت.
امسال در خصوص نرخ مطالعه دستکم با دو مشکل روبرو هستیم، اول اینکه شهروندان باید تفاوت افزایش قیمت کالاهای مختلف را بدهند. دوم اینکه در آمد آنان به اندازه این رشد قیمت ها افزایش پیدا نکرده است بنابر این قدرت خرید آنان نسبت به سال پیش با کاهش روبرو خواهد بود و یکی از مشکلات آنها نیز خرید کتاب و محصولات فرهنگی است.
برخی از مردم پس از گرانی اجناس و برای کاهش هزینه های خود، حذف کالاهای فرهنگی ازجمله کتاب را در انتخاب نخست خود قرار می دهند بنابراین یکی از راه های پیشگیری از این گونه اقدامات خسارت بار، تجهیز کتابخانه های محلی، شهری و روستایی به کتاب های متنوع و جدید است و در گام دوم نیز توزیع بن کتاب بین مصرف کنندگان و کتابخوان های واقعی مانند محققان، دانشجویان، دانش آموزان و سایر مردم علاقه مند به مطالعه و کتاب است.
حمایت از ناشران در ارائه تسهیلات مالی و در اختیار گذاشتن کاغذ با قیمت مناسب از جمله راهکارهایی است که می تواند در تقویت کتابخوانی در جامعه  در نطر گرفت.
رواج و ترویج کتابخوانی و مطالعه در جامعه، می تواند کشور را خیلی سریع تر به رشد و توسعه نزدیک تر کند که رسیدن به این شیوه رشد، پایدارتر، منطقی تر و هوشمندانه تر است.
یادداشت از: علی حبیبی

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ