باتخصیص 28 میلیارد ریال اعتبار؛

40 اثر تاریخی استان یزد جانی دوباره میگیرند

اقتصاد ایران: با توجه به رویکرد مشارکتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در مرمت بناهای تاریخی در راستای حفظ و احیای این آثار ارزشمند و همچنین بسترسازی‌های مناسب در این حوزه، حدود 40 بنای تاریخی استان به صورت طرح ‏ های مشارکتی با شهرداری ‎ ها، بخشداری ‎ ها و دهیاری ‎ ها مرمت و احیا شد .

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران  ،  « محمدرضا دهستانی » معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد عنوان کرد : از جمله اقدامات مطلوب و موثر در حفظ و احیای مواریث تاریخی ـ فرهنگی، مرمت و باز ‎ زنده ‎ سازی آثار تاریخی با جلب مشارکت مالکین است که این اداره کل در سال مالی 1395 با تخصیص اعتبار 28 میلیارد ریال، آثار و بناهای تاریخی ـ فرهنگی استان را مرمت و بازسازی کرده است .

این مقام مسئول تصریح کرد : با توجه به بافت جهانی شهر تاریخی یزد، بافت ‎ های تاریخی ارزشمند در شهرستان ‎ های استان و همچنین وجود تک بناهای شاخص در سراسر استان لزوم حفظ، احیا و نگهداری این میراث ارزشمند از جمله رسالت ‎ های اصلی این اداره کل محسوب می ‎ شود که در همین راستا این اداره کل با انعقاد تفاهم ‎ نامه با بخشداری ‎ ها، دهیاری ‎ ها و شهرداری ‌ ها و هزینه ‌ کرد اعتبارات اسناد خزانه در سال مالی 1395 به میزان 28 میلیارد ریال در کل استان، حدود 40 اثر تاریخی را احیا کرد.

دهستانی افزود : پس از انعقاد تفاهم ‎ نامه بخشی از طرح توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در قالب خرید مصالح و بخشی دیگر از طرح توسط طرف دوم تفاهم ‏ نامه به مرحله اجرا در آمد .

معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی یزد اظهار کرد: این مبلغ در کل شهرستان ‎ های استان یزد پس از نیازسنجی بناهای تاریخی برای مرمت اجرا شد . میراث فرهنگی در اجرای این یک بخشی از اعتبارات هزینه ‎ ای پیش بینی شده را در نظر گرفت و طرف مقابل مشارکت هم به همان میزان اعتبار اختصاص داد، به همین دلیل با انجام آن روند توسعه کار به دو برابر افزایش یافت .

وی خاطرنشان کرد: تشخیص نوع و میزان مصالح با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دستگاه ‏ های مورد تفاهم بوده است و ادارات و نمایندگی ‎ های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ‎ های استان نظارت بر طرح ‎ ها را عهده ‎ دار بودند .

دهستانی گفت : اجرای طرح مرمت مشارکتی طرح ‎ های تاریخی استان یزد در تمامی شهرستان ‎ های استان و برخی از روستاهای تاریخی اجرا شد و ذینفع تخصیص این اعتبارات تمام مردم استان و به خصوص روستاییان بودند .

معاون توسعه مدیریت این اداره کل افزود : در راستای اجرای این طرح تعداد 12 شهرداری، پنج دهیاری و شش بخشداری مشارکت داشتند و تعدادی از طرح ‏ ها نیز به صورت عقد قرارداد با پیمانکار اجرا شد .

گفتنی است ، خشت خام، آجر، گل، گچ، آهک، کاه نرمه، قلوه سنگ و کاه از جمله مصالح مورد نیاز خریداری شده توسط این اداره کل برای اجرای طرح مشارکتی بود .

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 0 (0%)
یورو خرید 13826 0 (0%)
درهم خرید 3249 0 (0%)
دلار فروش 12072 0 (0%)
یورو فروش 13965 0 (0%)
درهم فروش 3302 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 0.00 (0%)
یورو 98202 0.00 (0%)
درهم امارات 24854 0 (0%)
یوآن چین 11816 0 (0%)
لیر ترکیه 15875 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ