اظهارات موافقان و مخالفان وزیر نیرو/ پاسخ بیطرف به ابهامات سدسازی/ مهار آب‌های سطحی برنامه قبل و بعد از انقلاب بود

اقتصاد ایران: در جلسه علنی امروز مجلس در بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو، موافقان بیطرف او را فردی متخصص با توجه ویژه به مسائل زیست محیطی و تالاب‌ها دانستندو برعکس مخالفانش، بیطرف را به دلیل به نداشتن برنامه برای حل مشکلات آب و برق و خشک شدن دریاچه ها مورد انتقاد قرار دادند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم که از روز سه‌شنبه (24 مردادماه 96) در صحن علنی مجلس آغاز و طی دو روز متوالی در دو نوبت صبح و عصر به طول انجامیده بود امروز با بررسی صلاحیت وزیر نیرو به ایستگاه پایانی خود رسید.

امروز نیز همچون روزهای گذشته، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نظرات خود را به عنوان موافق و مخالف در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح کردند.

*امیری‌خامکانی:"بیطرف" فردی اجرایی، بدون حاشیه و متخصص است

حسین امیری‌خامکانی نماینده مردم زرند در مجلس در سخنانی به‌عنوان موافق وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه حبیب‌الله بیطرف فردی متخصص، باتجربه، بدون حاشیه و اجرایی است، گفت: طبق نص صریح آمار و اطلاعات، «بیطرف» از مدیران موفق وزارت نیرو است.

وی اظهار داشت: بنده از مجلس ششم که نماینده بودم، آقای بیطرف را می‌شناختم و با وی کار کردم.

وی افزود: بیطرف مردی اجرایی، بدون حاشیه، باتجربه و متخصص است، او از جهاد سازندگی کار خود را آغاز، رشد کرده و تجربه‌های خوبی را به‌دست آورده است.

امیری با اشاره به عملکرد وزیر پیشنهاد‌ی نیرو، گفت: بیطرف بر اساس نص صریح آمار و اطلاعات از مدیران موفق وزارت نیرو بوده است، تولید برق در دوران وزارت بیطرف در وزارت نیرو افزایش یافت و استان‌های سیستان و خراسان بزرگ به شبکه برقی کشور پیوست.

نماینده مردم زرند در مجلس تصریح کرد: با حمایت و تلاش بیطرف، برای اولین بار کابل‌های فشار قوی توسط بخش خصوصی ساخته شد و در پایان وزارت بیطرف، 17 هزار قرارداد آماده قراردادی شدن بود، در برنامه ارائه‌شده بیطرف به بخش صنعت و آب توجه ویژه‌ای شده است.

امیری‌خامکانی در پایان خاطرنشان کرد: احداث سد و مکان‌یابی سد 60 سال پیش مورد مطالعه قرار گرفت و برنامه‌هایی در این زمینه ارائه شد، مجموعه نظام به دنبال سدسازی بود و اگر این اتفاق نمی‌افتاد دولت و وزیر مربوطه مورد سؤال قرار می‌گرفتند، آقای بیطرف در آن زمان سیاست نظام را به ثمر رساند که توانست این همه سد بسازد.

*قوامی:«بیطرف» دچار خطای تشخیص در سرمایه‌گذاری بود/انتقال آب گتوند به خلیج فارس اشتباه است

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس  گفت: آقای بی‌طرف! دولت اصلاحات از مجموع شاخص‌های اجتماعی با ثبات‌ترین دولت‌ها محسوب می‌شود، اما شما در این دولت به عنوان وزیر نیرو دچار خطای تشخیص در سرمایه گذاری شدید.

 نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی صبح امروز طی سخنانی در ادامه بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم و در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: آقای بی‌طرف! دولت اصلاحات از مجموع شاخص‌های اجتماعی با ثبات‌ترین دولت‌ها محسوب می‌شود، اما شما در این دولت به عنوان وزیر نیرو دچار خطای تشخیص در سرمایه گذاری شدید.

وی 85 درصد عامل ریزگردها را خارجی دانست و افزود: علاوه بر حوزه کاری در هیات دولت می‌توانستید با ساخت ابرسدها در ترکیه که سبب خشکی دجله و فرات و بروز پدیده ریزگردها شد، مقابله می کردید اما در دوره تصدی شما در وزارت نیرو، 9 میلیارد مترمکعب آب‌های سطحی و سیلاب با سدهای جدید مهار شد.

قوامی ادامه داد: هم اکنون نیز موضوع انتقال آب گتوند به خلیج فارس مطرح است که این معضل بر سایر مشکلات دامن خواهد زد. در واقع تخریب این سد تنها راهکار موجود است. از سوی دیگر سدهایی در خراسان شمالی احداث شد که هم اکنون خشک شده‌اند، بنابراین اشکالات جدی بین بالادست، حوزه میانی و پایین دست و بین استان‌ها ایجاد شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در گذشته به درستی این اقدامات انجام نگرفته است؛‌حال با این عملکرد شما در 4 سال پیش رو چه کار جدیدی می خواهید انجام دهید؟«متاسفانه فرهنگ اصیل قنات که ریشه در یزد بزرگ دارد، نابود شده و به جای آن 750 چاه عمیق احداث شده است در حالی که قنات شیره زمین را می گیرد.»

مخالف وزیر پیشنهادی نیرو یادآور شد: مسئله آب را باید درست بشناسیم. ما انتظار داریم که مشکل آب حل شود و آقای بیطرف نشان دهد ما چگونه می‌خواهیم 10 میلیارد مکعب مصرف آب را کاهش دهیم و این تنش بین شهرستان‌ها و استان‌ها را به حداقل برسانیم و مدیریت با تدبیر انجام دهیم.

قوامی در خاتمه خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر در کشور مشکلات جدی در حوزه آب داریم. لذا باید مشکلات موجود در این حوزه را به درستی بشناسیم.

* علیجانی:برنامه‌های «بیطرف» جامع و با رویکرد توسعه صادرات است

محسن علیجانی نماینده تهران در مجلس به‌عنوان موافق وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه «بیطرف» از تمامی مشکلات و چالش‌های پیش روی وزارت نیرو مطلع است، گفت: برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو بسیار جامع و منطبق با اسناد بالادستی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نگاه به آب نباید سیاسی، قومی، استانی و منطقه‌ای باشد، آقای بیطرف وزیر پیشنهاد‌ی نیرو از تمامی مشکلات و چالش‌های پیش روی وزارت نیرو مطلع است. این امر در برنامه تقدیمی وی نیز مشهود است.

موافق وزیر پیشنهادی افزود: ارتقای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و حمایت از ایجاد نهادهای خدمات مهندسی و انتقال دانش فنی از برنامه‌های آقای بیطرف است.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: در برنامه وزیر پیشنهاد‌ی نیرو اولویت وزیر به انرژی‌های تجدید‌پذیر قرار گرفته است. با وجود بیابان‌هایی که در سراسر کشور داریم، استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند بسیار باصرفه باشد، برنامه آقای بیطرف بسیار جامع و در 53 درصد موارد منطبق با اسناد بالادستی و در 34 درصد موارد نیز هم‌سو با اسناد بالادستی است.

علیجانی بیان داشت: شیرین‌سازی آب شور دریا نیز می‌تواند کار بزرگی باشد، بیطرف برای اصلاح ساختار با رویکرد توسعه صادرات برنامه‌های خوبی دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو یک وزارتخانه زیربنایی است و باید بدانیم توسعه گردشگری بدون آب و آبادانی امکان‌پذیر نیست.

*موسوی بیوکی:بیطرف برنامه جامعی برای حل مشکلات انرژی در بخش آب و برق ندارد

سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد در مجلس در ادامه بررسی‌های برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم و در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: مشکلات انرژی در بخش آب و برق در چند سال اخیر به سمت حل شدن نرفت و لذا باید راه حل‌های اساسی صورت گیرد اما در برنامه‌های آقای بی‌طرف چنین موضوعی دیده نشده است.

وی یکی از اصلی‌ترین مشکلات ایجاد شده در تامین آب شرب پایدار و مطمئن شهرها و روستاهای کشور را تغییر اقلیم، کاهش منابع آب زیرزمینی و خشکسالی‌های ادامه دار کشور عنوان کرد.

وی افزود:‌ منابع آب تجدیدپذیر کشور چالش‌های اساسی در تامین آب شرب در کمیت و با کیفیت مناسب ایجاد شده است.

نماینده مردم یزد در مجلس با اشاره به اینکه بدون شک آب یکی از چالش‌های اصلی کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: به ویژه برخی تجمعات و نزاع‌ها در برخی استان‌ها نگرانی‌هایی در این خصوص را افزایش می‌دهد. 

مخالف وزیر پیشنهادی نیرو اضافه کرد: بنابراین مدیریت منابع آب شاید مهمترین خواسته مردم از دولت باشد. به دلیل اتخاذ سیاست‌های غلط در موضوع آب در دولت‌های نهم و دهم موضوع آب از موضوع عادی به یک مسئله امنیتی سیاسی تبدیل شده است و تنش‌هایی در این باره در کشور شکل گرفته است.

موسوی بیوکی همچنین خاطرنشان کرد: گاها خود دولت نیز در این تنش‌ها شریک شده و ادامه این اعتراضات در دولت یازدهم ادامه پیدا کرد. بدیهی است اگر سدی در این دوران ایجاد شده که به ضرر محیط زیستی است، باید راه حل جبران آن اندیشیده شود و مسائل به طور جدی دنبال شود. 

وی ادامه داد:«مشکلات انرژی در بخش آب و برق در چند سال اخیر به سمت حل شدن نرفت و لذا باید راه حل‌های اساسی صورت گیرد. آنچه در برنامه‌های آقای بیطرف دیدم برنامه جامعی برای حل این موضوع ارائه نشده و فقط جملاتی به عنوان دیدگاه کلی، اهداف کلان، راهبردهای کلیدی،‌چالش‌ها و راهبردها آمده است»

نماینده مردم یزد در مجلس ادامه داد: در برنامه‌های وزارت نیرو اهداف کمی آن نشانی از حل این موضوع نیست. آقای بیطرف! بر اساس اطلاعات موجود که از وزارت نیرو گرفته شده است 56 درصد از منابع تامین آب شهری وابسته به منابع آب زیرزمینی و از طریق چاه‌ها صورت می‌گیرد و 85 درصد منابع تامین آب روستایی نیز منابع آب زیرزمینی است.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: منابع آبی زیرزمینی در حال حاضر به دلیل عدم تغذیه مناسب با دو مشکل اساسی مواجه شده که عمده مشکل آن افت کیفیت منابع آب در اختیار است.

*فیضی:بیطرف یک سیاستمدار متعهد و ثابت‌قدم است/ریزگردهایی که منشا خارجی آن 85 درصد است

محمد فیضی نماینده مردم اردبیل در مجلس  در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم و در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: ریزگردهایی که منشا خارجی آن 85 درصد است، 15 درصد داخلی بوده است و آن هم عمدتا بر مبنای خشکسالی اتفاق افتاده است.

وی اظهار داشت: برخی همکاران بنده در مخالفت با وزیر پیشنهاد نیرو نکاتی را مطرح کردند که مطالبی را در پاسخ به آنها عنوان خواهم کرد.

وی افزود: مهار آب‌های مرزی با اذن مقام معظم رهبری با برداشت از صندوق توسعه ملی هم اکنون در کشور انجام می‌شود. امور مهمی هم انجام شده و حتی در بسیاری از موارد پایا به آن عملیاتی شده و یا در حال عملیاتی شدن است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس همچنین تصریح کرد: در مورد ریزگردها مطالبی را شنیدیم که باید بگویم به هر حال مسئله مهمی است اما واقعا باید انصاف را هم رعایت کنیم. ریزگردهایی که منشا خارجی آن 85 درصد است در حالی که 15 درصد داخلی بوده است و آن هم عمدتا بر مبنای خشکسالی اتفاق افتاده است.

فیضی در ادامه یادآور شد: بیشترین سدسازی در کشور در زمان آقای بیطرف انجام شده است که اگر آنها نبودند مزارع نابود می‌شدند و برای شرب واقعا آبی وجود نداشت. نیروگاه‌های آبی زمان آقای بیطرف را ما ندیدیم؟

موافق وزیر پیشنهادی نیرو اضافه کرد: باید کمی با انصاف برخورد کنیم. منشا منابع آب تقصیر یک فرد نیست بلکه مربوط به گرم شدن کره زمین به خصوص گرم شدن کشورمان است و باید راهکاری را بیندیشیم تا بحران به صورت اساسی خود را نشان دهد که تاکنون نداده است. 

«مهمترین خصوصیت آقای بیطرف که می‌توانم بگویم شخصیت وی است که وی یک سیاستمدار متعهد و ثابت‌قدم است. همچنین در بعد اجرایی به عنوان یک مدیر کاری،‌موفق و شناخته شده است.»

نماینده مردم اردبیل در مجلس با اشاره به دیگر ویژگی‌های شخصیت وزیر پیشنهادی نیرو عنوان کرد: آقای بیطرف در بعد علمی هم به عنوان یک عضو هیأت علمی آموزشی و پژوهشی توانسته موفق عمل کند. او با برخورداری از دانش تخصصی در حوزه‌های مختلف اجرایی، آموزشی و پژوهشی اقدامات و فعالیت‌های برجسته‌ای داشته است و ما ایشان را به عنوان مستعدترین مدیر در این حوزه می‌دانیم. 

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: بنده امروز از وزیر پیشنهادی دفاع می‌کنم که به عنوان یکی از بنیانگذاران مرکز تحقیقات آب جهاد سازندگی در کشور شناخته می‌شود که در دوره تصدی‌گری وزارت خود تدوین نظام و برنامه بلندمدت تحقیقات آب، ساماندهی سامانه پایش آب و تشکیل مؤسسه تحقیقات آب را به ثبت رسانده است.

*قاضی‌پور:"بیطرف در زمان مدیریت شما در وزرات نیرو چندین دریاچه و تالاب خشک شد"

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: آقای بیطرف در زمان مدیریت شما در وزرات نیرو چندین دریاچه و تالاب خشک شد.

وی افزود: جنگ آینده جنگ‌ آب است، وضع موجود کشور و به تبع آن شرایط زیست محیطی محصول دوره مدیریتی وزیر پیشنهادی نیرو است.

وی اضافه کرد: امروز نقش آقای بیطرف وزیر اسبق نیرو در کم آبی کشاورزی و شرب چقدر است؟ 14 استان درگیر با ریزگردها هستند، جیره‌بندی آب و حمل آن با تانکر برای ما خجالت‌آور است، آیا مشکلات آبی کشور ما که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار داریم به دلیل کمبود بارندگی است یا به دلیل مدیریت ناکارآمد است.

قاضی‌پور خاطرنشان کرد: آقای بیطرف با وضعیت بیماری و اداره شرکت‌های مولد نیروگاه‌های تجارت و توسعه مولد نیروگاه‌های جهرم مدیریت راهبردی مهندسی مروم و کالا مبین و دهها شرکت دیگر می‌توانید در وزارت عریض و تحویل نیرو موفق باشید.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با تخلفات نیروگاه‌ها که حضرتعالی راس مدیریت آن بوده‌اید می‌توانید برخورد کنید، اگر کارفرما و پیمانکار یکی باشد دزدی و رانت بوجود می‌آید، شما در مقابل بستن رود هیرمند توسط افغانستان هیچ کاری نکردید و سیستان و بلوچستان را به این روز در آوردید. آیا مثل گذشته مدیریت شما به نفع ایران اسلامی یا به نفع خارجی‌ها خواهد بود،‌ آیا اعتقادی به جمع‌آوری آب‌های سطحی دارید یا نه.

قاضی‌پور ادامه داد: نمایندگان مردم گلستان، مازندران، گیلان یکبار با همت خودشان انتقال آب خزر را متوقف کردند، آقای بیطرف شما می‌خواهید با آنها درگیر شوید یقینا زورتان به این نمایندگان و شیرمردان شمالی نمی‌رسد. احیای زاینده‌رود خواست عموم ایران است،‌ آیا توان مدیریت آن را دارید که البته نخیر،‌خوزستان با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کند و این مساله شایسته مردم خوزستان نیست. برق اهواز قطع شده است آیا سزاوار است تهرانی‌ها با دمای 20 درجه و کمتر برق داشته باشند اما جنوبی‌ها و خوزستانی‌ها برق نداشته باشند.

مخالف وزیر پیشنهادی نیرو در مورد تالاب‌ها و دریاچه‌ها گفت: آقای بیطرف در زمان مدیریت شما در وزرات نیرو چندین دریاچه و تالاب خشک شد یا در حال خشک شدن است دومین دریاچه نمکی جهان نگین شمال غرب کشور دریاچه زیبای ارومیه که با جان میلیون‌ها نفر ارتباط مستقیم دارد در زمان مدیریت حضرتعالی 4 متر کاهش داشت، در زمان احمدی‌نژاد 3 متر کاهش داشت یعنی در قتل دریاچه ارومیه سهم شما حداکثری بود. به جای احیای دریاچه ارومیه امروز فاضلاب‌های شهرک‌های صنعتی بدون تصفیه به داخل دریاچه ارومیه در حال سرازیر شدن است.

قاضی پور بیان داشت: ستاد احیای دریاچه ارومیه با آقای جهانگیری که در راس آن است به مصداق مرگ آذربایجان تبدیل شده است، آقای بیطرف با زدن سدها به جای اینکه ایران را گلستان کنید گورستان درست کرده‌اید، شما اکثر قنات‌های ایران را خشک کردید.

*بیمقدار:توجه ویژه به مسائل زیست محیطی و تالاب‌ها از جمله موارد مثبت فعالیت‌های بیطرف است

شهاب‌الدین بیمقدار نماینده مردم تبریز در مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو طی سخنانی گفت: توجه ویژه به مسائل زیست محیطی و تالاب‌ها و رودخانه‌ها از جمله موارد مثبت فعالیت‌های آقای بیطرف است.

وی اظهارداشت: سوابق کاری و علمی آقای بی‌طرف نشان می‌دهد با توجه به اینکه بنده خود نیز از جهادگران و عضو کمیسیون جهاد کشاورزی مجلس بودم به عنوان موافق از وزیر پیشنهادی نیرو دفاع می‌کنم.

وی افزود: عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها، معاون آموزشی و سازندگی وزارت نیرو، اجرای طرح‌های بزرگ سدسازی کارون، عضویت در هیأت مدیره منابع آب و نیروی ایران، عضویت در پژوهشگاه‌های مختلف سازمان نظام مهندسی، شرکت‌های مشاوره در امور صنعت و عضویت در هیأت مدیره مولد نیروگاهی از جمله سوابق فعالیت‌های شرکت‌های بی طرف است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: فعالیت‌های ذکر شده بنده را متقاعد کرد که از آقای بیطرف به عنوان وزیر نیرو دفاع کنم. محبوبیت ایشان در بین مردم و جامعه متخصصان خود دلیل دیگری برای لیاقت ایشان در این مسئولیت است.

بیمقدار همچنین تصریح کرد: برنامه ارائه شده توسط آقای بیطرف نشانگر موارد مثبت بسیاری است. مطابقت 87 درصدی با اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه نشانگر توجه به منویات مجلس نیز است. 

موافق وزیر پیشنهادی نیرو بر همین اساس اضافه کرد: برنامه آقای بیطرف جامع و کامل در بخش آب و برق است همچنین او توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های نرم افزاری از جمله اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی و تقویت منابع آب زیرزمینی است.

وی افزود:«توجه ویژه به مسائل زیست محیطی و تالاب‌ها و رودخانه‌ها که واقعاً یکی از نیازهای آینده کشور ما و دستگاه‌های بعدی است از سوی آقای بیطرف انجام شده که قابل ستایش است، توسعه تحقیقات و پژوهش، افزایش نیروگاه‌ها و کاهش تلفات و همچنین استفاده از مشارکت بخش عمومی و خصوصی در توسعه صنعت از جمله اقدامات آقای بی‌طرف است.»

بیمقدار در بخش پایانی سخنان خود رفع محدودیت‌های کمی و کیفی آب از طریق آب شیرین‌کن‌ها خصوصاً در سواحل، افزایش جمعیت تحت پوشش شبکه آب و برق، توسعه و بهره‌برداری از منابع تجدید پذیر به میزان 4 هزار مگاوات در پایان برنامه طبق مصوبه مجلس در برنامه ششم، تعیین سیاست انرژی کشور با هماهنگی موثر که در حال حاضر در امر تولید و بهره‌برداری و انتقال انرژی وجود دارد و همچنین توجه به صادرات و تعیین مقررات و صدور دستورالعمل برای ایجاد امور مرتبط و توسعه صادرات را از دیگر موارد انجام شده در رزومه کاری بی‌طرف خواند.

*مختار:یکی از عوامل ایجاد ریزگردها تصمیمات مدیریتی غیرعلمی آقای «بیطرف» بوده است

جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: یکی از عوامل ایجاد ریزگردها تصمیمات مدیریتی غیرعلمی آقای «بیطرف» بوده است.

وی افزود: ضمن احترام به وزیر محترم پیشنهادی وزیر نیرو جناب آقای مهندس بیطرف میزان سنجش وزرای پیشنهادی براساس عملکرد و سوابق گذشته، برنامه‌های پیشنهادی، تطبیق برنامه‌های پیشنهادی با برنامه‌های توسعه ششم و اقتصاد مقاومتی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در مطالعات و تحقیقات مهندسی طرح‌ها و پروژه‌های سدسازی و انتقال آب در کشور جنابعالی به عنوان مسئول بلندپایه در امور آب وزارت نیرو در دولت‌های پنجم و ششم در اجرایی کردن طرح‌های مطالعاتی به عنوان وزیر نیرو در دولت هفتم و هشتم حضور داشتید که منجر به پروژه‌های ناموفق و مخرب زیست محیطی شده است.

مختار با ذکر نمونه‌هایی از اقدامات مخرب در طر‌ح‌های قبلی که توسط آقای بیطرف انجام شده است خاطرنشان کرد: مشکلات فنی برخی از پروژه‌های سدسازی مثل سد سیوند که تهدید زیست محیطی و آثار تاریخی در استان فارس داشته است، سد 15 خرداد که تاکنون نشت آب آن مهار نشده است،‌ سد زرینه که دریاچه ارومیه را خشکانیده است،‌سند بناب مرند که در کوتاهترین زمان تخلیه شد و سد زنوز مرند که در مدت سه سال 3.5 میلیون مترمکعب رسوب گرفته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در پروژه قمرود و محرومیت مردم استان لرستان از آب شرب کشاورزی را موجب گردیده است، سد بتوند،‌ سد کوه‌های نمکی که جزء فاجعه‌های زیست محیطی جهان است از این جمله هستند.

مختار خطاب به بیطرف افزود: شما با همکاران ما در فراکسیون امید نیز صادق نبودید، فاجعه سد گتوند را بر گردن دیگری انداختید و گفتید رئیس‌جمهور قبل آن پروژه را زود اجرا کرد البته در کار نادرست رئیس‌جمهور قبل در اجرای پروژه‌ گتوند شکی نیست ولی احداث سد از نظر فرایندی به چند مرحله تقسیم می‌گردد مرحله اول مطالعات پروژه سد، مرحله دوم اجرا و احداث سد و در مرحله آخر آبگیری سد است.

مخالف وزیر پیشنهادی نیرو بیان داشت: جنابعالی در مرحله اول به عنوان مسئول بلند پایه در امور آب وزارت نیرو و در مرحله دوم وزیر نیرو بودید اولاً سد گتوند تنها یک اشکال دارد جانمایی اشتباه آن است که در دوران وزارت شما انجام گرفت، ثانیا پتوی رسی را پیشنهاد کردند که با بودجه 80 میلیارد تومانی بیت‌المال اجرا گردید.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: آیا در شان انسان مومن و متعهد است که برای وزیر شدن به گفتار خلاف قانون متوسل شود، اساس رای اعتماد صداقت شما و اعتماد نمایندگان به صداقت جنابعالی است که متاسفانه صداقت و اعتماد را زیر سوال بردید.

مختار تصریح کرد: آسیب ریزگردها، بحران‌های خشک شدن ارومیه،‌مغان، حورالعظیم، شادگان،‌ هامون و داخلون و زاینده‌رود و بیابانی شدن بیش از حد استان‌های مرکزی مانند سمنان، فارس اکثر مشکلات وزیر پیشنهادی در کشور ایجاد کردند و حاصل آن ریزگردها که اکنون 14 استان گسترش یافته است و غلظت ریزگردها به بیش از 9300 میکروگرم بر متر مکعب افزایش یافته است.

وی خطاب به بیطرف گفت: چرا در برنامه پیشنهادی وزیر نیرو خبری از حل بحران ریزگردها نیست زیرا یکی از عوامل ایجاد ریزگردها تصمیمات مدیریتی غیرعلمی  جناب آقای بیطرف بوده است، مگر در برنامه توسعه ششم وزارت نیرو مکلف به مهار کردن ریزگردها نشد.

مختار درمورد آسیب‌های انتقال آب تصریح کرد: انتقال آب از مناطق مستعد کشاورزی که قطب کشاورزی کشور هستند به مناطق کم آب برای توسعه کشاورزی بیانگر سیاست‌ غیرآمایش سرزمینی و عدم توجه به توان  و ظرفیت ذاتی مناطق جغرافیایی کشور شد که این امر باعث تحمیل هزینه‌های بسیار زیاد به مردم و اتلاف منابع آب و بحران اکولوژی، تخریب محیط زیست کشاورزی در مناطق مبدا و درنتیجه بروز آسیب‌ها و بحران‌های هیدروپلیتیکی و مناقشات درون سرزمینی می‌شود که متاسفانه مبنا و بنای این اقدام غیردینی در دوران مدیریت آقای بی‌طرف بوده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی مسئولین مسئولیتی می‌گیرند با امکاناتی که در اختیار دارند فقط به فکر آباد کردن استان محل زندگی خودشان باشند چرا که این خدمت نیست بلکه خیانتی است به کشور.

مخالف وزیر پیشنهادی وزیر نیرو اشاره کرد: شما در مصاحبه 28 اسفند 91 با روزنامه آفتاب یزد اعتراف نکردید که با کمک آقای علی‌اکبر اولیا طرح آمایش سرزمینی استان یزد را که در آن فقط به ظرفیت جهانگردی و صنایع دستی تایید شده بود را تغییر داده و با تحمیل هزینه گزاف اجتماعی و مادی در کشور و به ویران رفتن اکوسیستم فلات مرکزی با انتقال آب‌های گسترده امکان ایجاد صنایع و کارخانه‌های مصرف آب مانند فولاد و سرامیک‌سازی را در یزد فراهم آوردید.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: آیا شما در این مصاحبه اقرار نکردید که به محض دست گرفتن سکان وزارت نیرو در سال 76 موضوع انتقال آب را به عنوان یک دغدغه شخصی دنبال کردید، تاوان این انتقال صنایع از سواحل خلیج فارس به مناطق یزد چه بوده است، غیر از اینکه موجب محروم شدن مردم سواحل خلیج فارس از فرصت‌های شغلی و محروم شدن مردم خوزستان، چهارمحال و بختیاری،  اصفهان و سایر استان‌ها بخصوص مردم شیراز، آبادان و خرمشهر از آب شرب سالم شدید.

وی اضافه کرد: برای دلخوشی مرزنشینان به کسب آرا نمایندگان مرزنشین چه برنامه‌ای دارید، مهار آب‌های مرزی شاید اصلا جنابعالی برنامه‌هایی که برایتان آماده کردند را اصلا مطالعه نکرده‌اید.

وی افرود:در کشور فقط 6 درصد آب‌های مرزی داریم که ساماندهی آنها کار واجبی است اما وقتی می‌گویید مهار آب‌های مرزی معلوم است از دیپلماسی حیاتی آب چیزی نمی‌دانید. در حال حاضر کشور ترکیه از یک طرف پروژه گپ و احداث سدهای غول‌آسا را دنبال می‌کند و در آینده باعث خشک شدن دجله و فرات و حتی اروندرود خواهد شد، از طرف دیگر افغانستان با ایجاد سدهای متعدد آب را بر روی مردم سیستان و بلوچستان می‌بندند. آقای بیطرف با چه زبانی با کشورهای بیگانه وارد مذاکره می‌شوید.

مختار درمورد چالش‌های موجود در انتقال آب گفت: تغییر مرز جغرافیایی انسانی به دلیل مهاجرت‌های اجباری، نابودی تغییراتی آبادان، خرمشهر و خرمشهر و سایر شهرهای دیگر که میلیاردها دلار به کشاورزان زیان رساندند،‌ از بین رفتن کیفیت رودخانه‌ها و مسائل اجتماعی از این جمله است. اگر آقای بیطرف در مدیریت چند ساله خود به صورت علمی منابع موجود آب را مدیریت کرده بود پس چرا اکنون درگیر مشکلات ریزگردها و بحران آب هستیم.

*وزیر پیشنهادی نیرو:راهکار اساسی بهبود، اصلاح و ارتقای مدیریت در بخش آب کشور است

حبیب‌الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو صبح امروز در مجلس شورای اسلامی با تشکر از نمایندگانی که در مخالفت و موافقت با وی صحبت کردند خطاب به نمایندگان مجلس گفت: رأی اعتماد بدهید همین امروز انصراف خواهم داد و اعلام خواهم کرد در هیچ پست و سمتی شرکت نخواهم داشت.

وی اظهارداشت: ابتدا از ‌آیه 80 سوره اسراء مدد می‌گیرم که «پروردگارا مرا در هر کاری به صدق و درستی وارد بگردان و به صدق و درستی خارج ساز و از جانب خود برایم حجتی یاری‌بخش قرار بده».

بیطرف خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همان‌گونه که در برنامه‌های من ملاحظه کردید مباحثی را با عنوان مبانی مدیریت و اصول حاکم بر برنامه ذکر کردم که امروز نیز بر آنها تأکید می‌کنم، تعهد نسبت به مطالبات مردم و بکارگیری تمام استعدادهای کارمندی خود در ایفای مسئولیت، پایبندی به آموزه‌های دینی و اخلاقی و رعایت اخلاق حرفه‌ای در عرصه مدیریت و فعالیت‌های اجرایی، تعهد نسبت به تقدم منافع ملی و مصالح کشور بر منافع بخشی، گروهی و فردی، رعایت حقوق شهروندی و تلاش برای بهره‌گیری از نهادهای مدنی مرتبط با فعالیت‌های وزارت نیرو و جلب مشارکت آنان در صنعت آب و برق، صداقت و صراحت در برخورد با مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، داشتن روحیه انقلابی توأم با انتقادپذیری و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و متخصصان از برنامه‌های اینجانب است.

وی اضافه کرد: همچنین پاسخگو کردن واحدهای زیرمجموعه در برابر مردم با اصل قرار دادن رضایت مشترکین، رعایت شایسته‌سالاری در انتخاب و ارتقای مدیریت‌ها نیز از برنامه‌های دیگر من است به طوری که از گذشته برای انتخاب هر مدیر سه «ب» را در نظر گرفتم؛ بداند، بتواند و بخواهد.

بیطرف اضافه کرد: پیاده‌سازی شایسته‌سالاری به دلیل اعتقاد و عمل به معیارها و ارزش‌هاست و تلاش مؤثر برای ارتقای شفافیت در مقابله با فساد اداری و همچنین ایجاد فرصت برابر برای فعالیت بخش خصوصی یا دولتی در صنعت آب و برق نیز از برنامه‌های مطرح شده من برای وزارت نیرو است.

وی با اشاره به برنامه‌های دیگر خود برای وزارت نیرو، اظهار داشت: قبل از ورود به مباحث بعدی لازم می‌دانم از تمام مدیران و کارکنان زحمتکش و پرتلاش وزارت نیرو به ویژه از وزیر و مدیران خدوم این وزارتخانه در دولت یازدهم صمیمانه تشکر کنم و یاد شهدای پرافتخار صنعت آب و برق را گرامی بدارم.

وزیر پیشنهادی نیرو خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: اکنون به بعضی از مطالب و نکاتی که مخالفان من در جلسات دیروز و امروز مطرح کردند به صورت اختصار اشاره می‌کنم، اول آنکه در مدت 20 سال خدمت اینجانب در وزارت نیرو 9.5 سال در حوزه آموزش و پژوهش فعالیت کرده‌ام، 2.5 سال در سمت مجری طرح‌های کارون سه و کارون چهار و 8 سال در سمت وزیر نیرو بوده‌ام و طی 12 سال اخیر هیچ سمتی در مدیریت وزارت نیرو یا آب کشور نداشته‌ام لذا انتساب تمام عملکرد گذشته از ابتدا تاکنون به اینجانب درست نیست و من پاسخگوی دوره مدیریت خود به تناسب اختیارات خود هستم، همچنین داشتن مسئولیت و خدمت در وزارت نیرو و نظام مقدس جمهوری اسلامی را از افتخار مدیریتی خود دانسته و مشارکت در تأمین آب و برق و نیازهای کشور را علاوه بر خدمت بی‌منت به مردم عزیز جزو ذخیره اخروی خود می‌دانم.

وی ادامه داد: در اینجا برای شفاف‌سازی در دو زمینه با توجه به سؤالات نمایندگان نکاتی را عرض می‌کنم، زمینه اول در رابطه با مشکلات فنی سدسازی است، نمایندگان محترم! حقیقت این است که کشور ایران با توجه به شرایط اقلیمی یعنی کمبود بارش، پراکندگی بارش در طول سال به صورت نامتوازن، توزیع نامناسب بارش در پهنه سرزمین شرایط خاصی را دارد و جزو کشورهای کم‌آب و در محدوده خشک و نیمه‌خشک جهانی قرار دارد بنابراین مهار آب‌های سطحی جزو برنامه‌های ملی و مهم نظام جمهوری اسلامی و حتی قبل از پیروزی انقلاب در کشور بوده است.

بیطرف افزود: در سیاست‌های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری در سال 1377 مهار آب‌هایی که از کشور خارج می‌شود، افزایش میزان استحصال آب، به حداقل رساندن ضایعات طبیعی آب و بهره‌برداری و بهره‌گیری درست آب جزو سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و است.

وی ادامه داد: در این راستا به همت مهندسان، متخصصان و مدیران پرتلاش این سرزمین فعالیت مهار آب‌ها در تمام سطح کشور آغاز شد و مطالعات گسترده‌ای صورت گرفت و امروز ما شاهد وجود 169 سد مخزنی بزرگ، نزدیک 200 سد مخزنی متوسط و حدود 220 سد مخزنی کوچک در دست بهره‌برداری داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو ادامه داد: یک مورد شکستگی سد نداشته‌ایم، 30 مورد سدهای شکسته آمریکا بوده است و 5 مورد نیز در ژاپن مهد تکنولوژی بوده است. 7 سد نیز در برزیل شکسته شده است و 4 سد نیز در هند شکسته شده است.

وی اضافه کرد: در کار عظیمی مثل سدسازی مهم و باارزش در ایران 10 پروژه کمتر از انگشتان دست دارای مشکلات فنی است. یکی از آنها که نام نبردند سد لار است، این سد قبل از انقلاب ساخته شده است که پیمانکار آن ایمپرجیلو بوده است که سد دز را ساخته و یکی از قَدَرترین پیمانکاران جهانی است.

بیطرف بیان داشت: من ناچارم به مواردی توضیح مختصر دهم و گرنه قصدم این بود که بیشتر به برنامه‌ها و طرح‌هایی که راجع به استان‌های بزرگی مثل خوزستان، لرستان، ایلام، بوشهر و چهارمحال بختیاری داشته‌ایم صحبت کنم اما ناچارم با توجه به اینکه نکاتی را اشاره کردم و آنها پخش جهانی شد نکاتی را عرض کنم.

وی تأکید کرد: تخریب آثار باستانی توسط سد سیوند درست نیست، تراز سرریز سد سیوند تا رقوم پایه آثار تاریخی پاسارگاد 35 متر اختلاف ارتفاع دارد. انتهای دریاچه حداقل 7 کیلومتر فاصله دارد با تلاش 15 گروه کاوشگر باستان‌شناسی تمام مسائل داخلی مخزن کشف شده و نگهداری می‌شود. 

وزیر پیشنهادی نیرو در مورد سد 15 خرداد، گفت: این سد اقدام بزرگی بود که جمهوری اسلامی و وزارت نیرو برای تأمین آب شهر قم انجام داد، بله در زیر بازوی خاکی یک مقدار تراوایی کوه بیش از حد معمول است ولی سد کار کرده است و قابل بهره‌برداری است. در مورد زرینه‌رود که صحبت شد این سد جزو سدهای خوبی است که قبل از انقلاب ساخته شد و امروز 50 هزار هکتار از شبکه‌های آبیاری و زهکشی دشت میاندوآب، تأمین آب شرب شهرهای تبریز، آذرشهر، سقز و میاندوآب در سه استان از این سد انجام می‌گیرد و هیچ عیب و ایرادی ندارد.

بیطرف خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی که در تاریخ ایران ثبت شد اجرای پروژه قمرود بود، انتقال آب از سرشاخه‌های دز برای تأمین آب شهرهای قم و برخی از شهرهای دیگر در استان مرکزی و اصفهان انجام شد. ملت ایران باید به خود ببالد که چنین مهندسان و مدیرانی دارد و می‌توانند نیازهای شرب و نیازهای حیاتی مردم را از دورترین نقاط برای آنها بیاورند. بله این پروژه مهم یک مشکلات کوچکی هم در منطقه داشته است. چهار روستا آبشان کم و کشاورزی‌شان این طرف و آن طرف شده اما با جایگزین طرح‌های دیگر مثل تأمین آب از چاه مسأله حل شده است. نظام متعهد به مردم است و به مردم خدمت کرده است اینها را نباید نادیده گرفت.

وی اضافه کرد: نسبت به صحبتی که مخالف محترم داشتند و گفتند که «برای وزیر شدن به گفتار خلاف قانون متوسل می‌شود» آنهایی که مرا می‌شناسند در طول عمرم برای هیچ پست و مقامی هیچگاه متوسل به خلاف قانون نشده‌ام و برای آبرو و آخرت خود ارزش بیشتری قائلم.

وزیر پیشنهادی نیرو با تأکید بر اینکه در مدیریت به چهار اصل قانون‌گرایی، اخلاق‌مداری، برنامه‌محوری و شایسته‌سالاری معتقد هستم و آنها را اجرا می‌کنم بیان داشت: هر جا کار کرده‌ام این چهار اصل راهبردی را در مدیریت پیاده کردم و تا پای آبرو خواهم ایستاد.

بیطرف بیان داشت: مخالفی به 4 شرکت اشاره و گفتند دهها شرکت دیگر نیز دارم اولاً به هر حال من باید قبل از مسئولیتم در جایی ایفای نقش کنم البته آن 4 شرکت دو اسمش مربوط به یک شرکت بوده و فقط هم عضو هیأت مدیره غیرموظف بوده‌ام و از سه شرکت قبلاً در مورد دو تای آن استعفا داده‌ام و در حال حاضر عضو هیأت مدیره شرکت مولد نیروگاه جهرم متعلق به بانک سپه، تجارت، ملی و ملت هستم در صورتی که شما رأی اعتماد بدهید همین امروز انصراف خواهم داد و اعلام خواهم کرد در هیچ پست و سمتی شرکت نخواهم داشت. 

وی اضافه کرد: نمایندگان محترم علیرغم دو چالش برشمرده در مورد فعالیت‌های وزارت نیرو من اشاره به دو عدم تعادل؛ یکی در بحث منابع آب و دیگری عدم تعادل در اقتصاد آب داشتم. وجود برخی چالش‌های دیگر که سال‌های گذشته پدید آمده مانند تضعیف نهاد مدیریتی و نهاد کارشناسی در وزارت نیرو و تقلیل انگیزه برخی از مدیران در سال‌های گذشته با توجه به اینکه اینجانب حضور طولانی در عرصه آب و برق در وزارت نیرو داشته و آشنایی کامل با چالش‌های بخش‌های مختلف این وزارت و همچنین با عنایت به ساختار غیرمتمرکز وزارت نیرو و وجود مدیران خدوم و بهره‌گیری از مساعدت‌های همیشگی دولت و مجلس محترم و استفاده از فضای پس از برجام انشاءالله بر مشکلات فائق آیم. 

وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد: مسیر رشد و نمو صنعت آب و برق را هموار خواهم نمود، اینجانب با پشتکار و تلاش فراوان عرصه خدمت‌رسانی به مردم و بخش‌های مختلف اقتصادی را گسترش و ارتقا خواهم داد و طی 4 سال آینده تلاش خواهم کرد تا وزارت نیرو را با توجه به انجام مطلوب وظایف حاکمیتی و کاهش تصدی‌گری و انجام فعالیت‌های تصدی‌گری با کمک بخش خصوصی توسعه بدهم. اینجانب تلاش خواهم کرد تا رویکرد برنامه‌ای در فعالیت‌های وزارت نیرو نهادینه شده و با عنایت به کلیه اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی، سیاست‌های کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در بخش آب و انرژی، برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین برنامه 4 ساله خود و برنامه یک ساله خود که تدوین خواهد شد آنها را به اجرا خواهم در آورد. 

بیطرف بیان داشت: اینجانب تلاش می‌کنم تا سه موضوع مهم ارتقای حکمرانی و بهره‌وری در آب از طریق استقرار مدیریت به هم پیوسته منابع آب با رعایت اصول توسعه‌ای آمایش سرزمین و هماهنگی بین سرمایه‌های اقتصادی، زیست محیطی با مشارکت مؤثر ذینفعان، ارتقای تاب‌آوری شبکه برق کشور با تمرکز بر بهبود توأم مدیریت عرضه و تقاضای الکتریکی و همچنین مدیریت تقاضا، بهره‌گیری از ظرفیت تبادلات منطقه‌ای و ایجاد و تقویت زیرساخت‌های اعمال حاکمیت با تأکید بر استقرار نظام صلاحیت فردی و فعالیت بنگاه‌های عرضه‌کننده آب و برق تلاش می‌کنم.

وی ادامه داد: اکنون در اقتصاد به وضعیت موجود، چالش‌ها و برنامه‌های صنعت برق ایران طی 4 سال آینده می‌پردازم، صنعت برق ایران با سابقه 120 ساله نقش بی‌بدیلی در رفاه و آسایش خانواده‌ها همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور داشته است. با توجه به سرمایه‌گذاری عظیم انجام شده در صنعت برق ایران و تداوم رشد این صنعت در حال حاضر صنعت برق ایران از جایگاه چهاردهم در سطح جهانی و جایگاه اول در منطقه برخوردار است. 

وزیر پیشنهادی نیرو اضافه کرد: در حال حاضر 77 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی، 123 هزار شبکه انتقالی و فوق توزیع، 770 هزار کیلومتر شبکه توزیع متوسط و فشار ضعیف برای تأمین برق مطمئن حدود 34 میلیون مشترک در سراسر ایران تحت مدیریت وزارت نیرو در حال بهره‌برداری است.

بیطرف افزود: اداره بهینه این سرمایه عظیم نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و پیگیری مستمر می‌باشد. تولید انرژی الکتریکی در سال گذشته به بیش از 290 میلیارد کیلووات ساعت در سال رسیده است و امسال پیک مصرف توان برق از 55 هزار و 400 مگاوات گذشت. در طول سالهای اخیر با توجه به بالا رفتن شدت مصرف انرژی و رشد فزاینده مصرف برق در بخش‌های مختلف، اجرای برنامه‌های کاهش تلفات الکتریکی در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهایی است که دارای فناوری ساخت نیروگاه است و در عین حال صد درصد تجهیزات توزیع نیروی برق و دارای بیش از 95 درصد تجهیزات فوق تولید است. 

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: تأمین انرژی الکتریکی کشور در بخش‌های مختلف بر عهده وزارت نیرو است، در سال‌های آتی ایجاد تقویت رقابت در ساخت انرژی و حمایت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تداوم خودکفایی در ساخت تجهیزات،‌ ارتقای فناوری‌های مورد استفاده،‌ افزایش بهره‌وری اقتصادی و ارتقای سطح پایداری شبکه‌های برق و تعاملات با بنگاه‌های صنعتی از جمله برنامه‌هایی است که اینجانب به جدیت آنها را دنبال خواهم کرد.

بیطرف تصریح کرد: نمایندگان محترم اینک به تشریح برنامه‌های خود در زمینه آب می‌پردازم همه به خوبی واقف هستیم که مسأله آب یک دغدغه جهانی و در کشور ما یکی از چالش‌های ملی است که در آستانه بحران قرار گرفته است در سال‌های اخیر به دلیل تداوم خشکسالی‌ها تغییرات اقلیمی منابع آب تجدیدپذیر کشور به حدود 120 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. شاخص صنایع آبی به حدود 1450 مترمکعب در سال رسیده است. به این ترتیب بخش‌هایی از سرزمین ایران وارد شرایط کمبود آبی شده‌اند و از آمارهای موجود 62 درصد از کل مساحت کشور از تنش آبی عبور کرده و 54 درصد از مساحت کشور متأسفانه وارد مرحله کمبود آب شده است. 

وی اضافه کرد: توصیف این شرایط این است که تعدادی از رودخانه‌های کشور به شدت کم آب شده و یا خشکیده است، بسیاری از قنوات و چاه‌های آب خشک شده است و برخی از تالاب‌ها و منابع زیست محیطی خشکیده است که زنگ‌های خطر را به صدا در آورده است و متأسفانه مصرف بی‌رویه آب همچنان ادامه دارد.

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: بر اساس نتایج و همگام‌سازی جامعه آب کشور میزان مصرف آب کشور در سال‌های اخیر به حدود 100 میلیارد مترمکعب بوده است که 40 درصد آن از منابع آب سطحی و 60 درصد آن از منابع آب زیرزمینی مصرف شده است.

بیطرف اضافه کرد: در حال حاضر منابع آب زیرزمینی به عنوان یکی از منابع استراتژیک کشور دچار مشکلات عدیده‌ای گردیده است و تاکنون بیش از 120 میلیارد مترمکعب از این ذخایر کاسته شده است اگر چه در سال‌های قبل با سرمایه‌گذاری دولت کارهای قابل توجهی صورت گرفته و آب‌رسانی گسترده‌ای در سطح کشور برای تأمین آب شهرها و استان‌های مختلف انجام شده اما باید بگوییم که ما امروز در آستانه بحران قرار داریم و باید عاقلانه اندیشه کنیم، باید برنامه‌ریزی کنیم، باید مجدانه تلاش کنیم، باید همه دست به دست هم دهیم، مجلس، دولت، قوه قضاییه و تمام نهادها تحت رهبری مقام معظم رهبری بای بتوانیم کشور را از این مرحله عبور دهیم. 

وی خطاب به نمایندگان مجلس، عنوان کرد: با این شرایط چه باید کرد؟ راهکار اساسی برای خروج از بحران و حرکت به سمت توسعه پایدار چیست؟ من با توجه به مطالعات گسترده، شنیدن نظرات بسیاری از متخصصان و صاحبنظران بر این باورم که راهکار اساسی بهبود، اصلاح و ارتقای مدیریت در بخش آب کشور است.

وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: در سال‌های گذشته سیاست مدیریتی وزارت نیرو مهار حداکثری، استحصال حداکثری از منابع آب و روان‌آب‌های کشور بود ولی در سال 82 ما به این نتیجه رسیدیم که صرفاً مدیریت یک‌جانبه و توجه به مدیریت تأمین پاسخگو نیست و این مدیریت باید دوپارچه باشد یعنی هم به سمت تولید و هم به سمت عرضه برنامه‌ریزی شود.

بیطرف گفت: این کار نیاز به ساختار مناسب سه سطحی برای مدیریت منابع آب داشت که این راهکار در برنامه من پیش‌بینی شده است، ما برای مدیریت یکپارچه منابع آب باید مدیریت سه سطحی را داشته باشیم. روند کنترل شوری سد گتوند نیز کنترل شده و در مورد دریاچه ارومیه نیز دولت یازدهم تلاش بسیار زیادی کردند که این تلاش ادامه می‌یابد و در مورد طرح‌های انتقال آب نیز تمام طرح‌های انتقال آب بین‌حوزه‌ای صرفاً برای مصارف شرب در قالب برنامه ششم توسعه با تصویب مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شود. 

وی گفت: ما از رهنمودهای مقام معظم رهبری و راهنمایی‌ها و صحبت‌های نمایندگان مجلس استفاده خواهیم کرد. 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار - 0 (0%)
یورو - 0 (0%)
پوند 55053 0 (0%)
درهم امارات 11436 0 (0%)
لیر ترکیه 7139 0 (0%)
یوان چین 6071 0 (0%)
صد ین ژاپن 37478 0 (0%)
دلار کانادا 32243 0 (0%)
دلار استرالیا 29837 0 (0%)
فرانک سوئیس 42399 0 (0%)
افغانی 553 0 (0%)
کرون سوئد 4680 0 (0%)
کرون دانمارک 6501 0 (0%)
کرون نروژ 5134 0 (0%)
دینار کویت 138353 0 (0%)
ریال عربستان 11200 0 (0%)
ریال قطر 11538 0 (0%)
ریال عمان 109229 0 (0%)
دینار عراق 3525 0 (0%)
دینار بحرین 111697 0 (0%)
لیر سوریه 82 0 (0%)
روپیه هند 569 0 (0%)
روپیه پاکستان 32081 0 (0%)
دلار سنگاپور 30463 0 (0%)
دلار هنگ کنگ 5359 0 (0%)
رینگیت مالزی 10101 0 (0%)
بات تایلند 128184 0 (0%)
روبل روسیه 636 0 (0%)
منات آذربایجان 24755 0 (0%)
درام ارمنستان 8648 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار آمریکا - 0 (0%)
یورو - 0 (0%)
پوند 7800 0 (0%)
درهم امارات 2950 0 (0%)
دلار کانادا 8500 0 (0%)
دلار استرالیا 8400 0 (0%)
فرانک سوییس 11000 0 (0%)
ده هزار ین ژاپن 980000 0 (0%)
کرون سوئد 650 0 (0%)
کرون دانمارک 880 0 (0%)
کرون نروژ 690 0 (0%)
لیر ترکیه 2200 0 (0%)
رینگیت مالزی 3000 0 (0%)
یوان چین 945 0 (0%)
بت تایلند 185 0 (0%)
روپیه هند 85 0 (0%)
ریال عربستان 2850 0 (0%)
دینار عراق 5000 0 (0%)
روبل روسیه 100 0 (0%)
منات آذربایجان 3400 0 (0%)
درام ارمنستان 12 0 (0%)
لاری گرجستان 2500 0 (0%)
دینار کویت 17000 0 (0%)
دینار بحرین 13700 0 (0%)
ریال عمان 13480 0 (0%)
ریال قطر 1400 0 (0%)
لیر سوریه 13 0 (0%)
دلار سنگاپور 4200 0 (0%)
دلار نیوزیلند 4015 0 (0%)
دلار هنگ کنگ 690 0 (0%)
روپیه پاکستان 45 0 (0%)
افغانی 74 0 (0%)