روحانی درجمع روستائیان لرستان وعده داد:

کاهش سودتسهیلات بانکی برای روستائیان

اقتصاد ایران: رئیس جمهوری یازدهم با بیان اینکه بهره تسهیلات بانکی برای روستائیان کاهش می یابد، گفت: ظرف یکماه آینده این تصمیم گیری در دولت انجام می شود البته چارچوب و مقدمات کار انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.com)،" دکتر حسن روحانی"در جمع روستائیان و عشایر لرستان اظهار داشت: امروز و فردا مهمان سرزمین دلاوری سرزمین صفا سرزمین شجاعت و ایثار و فداکاری هستیم و در این لحظات هم در خدمت عشایر غیور و روستانشینان سرفراز بهره بردیم و استفاده کردیم از نکاتی که بیان کردند.
وی عنوان کرد: وقتی می‌گوییم عشایر یا روستانشینان اولین مفهومی که با کلمه عشایر و یا با کلمه روستایی به ذهن آدم می‌آید صفا و صمیمیت و دل پاک و مهربانی و اخوت و انسانیت و غیرت و همیت و شجاعت و ایستادگی و مقاومت و سخت کوشی است.
دکتر روحانی ادامه داد: همه این کلمات همراه با کلمه عشایر و همراه با کلمه روستانشینان است اولین نکته بسیار حائز اهمیت همان فرهنگ بلند انسانی و فرهنگ بلند اسلامی که همواره با زندگی عشایر توام بوده است. همواره عشایر دنبال زندگی پاک، نان حلال، لقمه حلال و تربیت فرزندان غیور بوده اند.
علاقمند هستیم فرهنگ عشایر و روستائیان همواره ادامه پیدا کند

رئیس جمهور گفت: ما می بینیم در میان عشایر از جمله عشایر خطه لرستان و همچنین روستانشینان همه ویژگیهایی که می‌تواند برای هر انسانی جاذبه داشته باشد وجود دارد. از لباس قشنگ و زیبا، از آداب و رسوم دل انگیز، از اخلاق و رفتاری که مانند اخلال و رفتاری است که پیامبر گرامی اسلام و ائمه هدی به همه ما توصیه کرده اند.
دکتر روحانی ادامه داد: ما علاقمند هستیم این فرهنگ یعنی فرهنگ صمیمیت، برادری، ایثار، فداکاری به عنوان شاخصه بلند عشایر و روستائیان همواره ادامه پیدا کند. یعنی وقتی آدم وارد یک روستا می‌شود احساسش این باشد که با شهر متفاوت است، وقتی در بیابانی کنار عشیره ای قرار می گیرد که در حال کوچ هستند یا در ییلاق و قشلاق استقرار دارند آدم توقع بیشتری از صفا و صمیمت و اخلاق و انسانیت دارد تا از یک شهر بزرگ و کلانشهر انتظار دارد. یک پیوستگی و وابستگی خاصی در میان عشایر و روستائیان وجود دارد.
وی خطاب به حاضران عنوان کرد: کسی که با شما صحبت می‌کند روستازاده است و در روستا بزرگ شده و می‌داند حال و هوای روستا و روستائیان چگونه است. غروب روستا صبحگاهان روستا با غروب و صبحگاهان شهر و کلانشهر متفاوت است. دورهم نشستن خانواده‌های عشایری به هم کمک کردن آنها بسیار متفاوت است و این ویژگی‌های بسیار ارزشمند فرهنگی و اخلاقی را باید برای همیشه نگه داریم و تقویت کنیم.
دکتر روحانی عنوان کرد: قرآن مجید و اساس اسلام دین برای این نیست که چیزی برای بشریت بیاورند، برای این است که همان فطرتی که خداوند به انسان داده آن را زنده نگه دارد. همه دین تذکر و یادآوری است. همه دین بازگشت به فطرت خدادادی است.
باید شرایط کشاورزی مدرن ظهور و بروز پیدا کند

وی همچنین با بیان اینکه روستا همیشه صادر کننده بوده و شهرها و کلانشهرها وارد کننده بوده‌اند، بیان داشت: در گذشته وقتی کالایی روستائیان به شهر می‌بردند چیزی هم از شهر می‌آوردند، در تجارت شهر و روستا همواره شهر در برابر روستائیان تفوق داشتند و روستائیان برنده این تجارت بودند، امروز شاید مقداری شرایط متفاوت شده باشد که باید اشکال مسئله را پیدا کنیم.
رئیس جمهوری بیان داشت: البته در دنیای امروز تحولاتی از لحاظ علمی و صنعتی به وجود آمده که بسیاری از زندگی ها حتی در بخش اقتصادی باید دچار تحول شود. همانی که می گوید من برای روستا نیاز به تراکتور دارم یعنی دیگر خیش و گاوآهن و شرایط گذشته کافی نیست. در کنار سنت های روستایی باید شرایط کشاورزی مدرن هم ظهور و بروز پیدا کند.
دکتر روحانی بیان داشت: در این راستا هم مسئولان روستاها، هم مسئولان دهستانها، هم شوراها در بخشهای متفاوت و مختلف باید برنامه ریزی کنند، هم بانکها باید تسهلیات لازم را فراهم کنند، هم بخشهای دولتی باید کمک کنند تا روستاها بتوانند روی پای خودشان بایستند. تخلیه یا کاهش جمعیت روستا و مهاجرت روستا به شهر هیچ وقت برای کشور خبر خوشی نبوده است. معنایش این بوده است که بخشی از تولید تعطیل شده و روستایی که مولد بوده کشاورزش و کسی که در زمینه دامپروری فعال بوده حال تبدیل به یک کارگر ساده شده و وارد یک شهر می شود و گاهی فشار بر زندگی شهر وارد می‌کند از آن طرف نیز تولید روستا خوابیده است.
دولت برای رفع مشکلات روستاها باید کمک کند

وی با بیان اینکه باید روستاها را فعال کنیم عنوان کرد: روستاهای ما ممکن است مشکلاتی داشته باشد

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12257 0 (0%)
یورو خرید 13970 0 (0%)
درهم خرید 3221 0 (0%)
دلار فروش 12357 0 (0%)
یورو فروش 13989 0 (0%)
درهم فروش 3380 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 85858 0.00 (0%)
یورو 98818 0.00 (0%)
درهم امارات 23385 0 (0%)
یوآن چین 12166 0 (0%)
لیر ترکیه 15350 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ