وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد:

تاسیس گذرگاه‌های فرهنگ و هنر در ۱۰ شهر کشور

اقتصاد ایران: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۱۰ شهر ما دارای گذرگاه‌های دائم فرهنگ و هنر می‌شود

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،سیدعباس صالحی گفت: گذر‌ها و خیابان‌های فرهنگ و هنر ایده ای است که امسال در دو شهر یزد و کاشان آغاز شد و اکنون در آستانه افتتاح گذرگاه‌های فرهنگ و هنر در ۸ شهر دیگر هستیم که مجموعاً ۱۰ شهر ما دارای گذر فرهنگ و هنر می‌شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح در این شهر‌ها اولاً فرصتی است برای گسترش فضا‌هایی فرهنگی و هنری، ثانیاً با ایجاد فضا‌هایی برای مشاغل و خدمات فرهنگی می توانیم به اقتصاد فرهنگ و هنر کمک کنیم و همچنین با ایجاد چنین فضایی به تکمیل هویت شهری بپردازیم زیرا یکی از مشکلاتی ما در شهرهایمان داریم به هم ریختگی و تضعیف هویت شهری است که طبعاً خیابان‌ها یا گذرها‌ی فرهنگی و هنر ترمیم کننده این وضعیت هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه گذر‌های فرهنگ و هنر در مناطقی راه اندازی خواهد شد که قدیمی، میراثی و اصیل باشند، گفت: با راه اندازی این گذر‌ها در مناطق قدیمی فرصتی پدید می‌آید تا در آنجا بازسازی و نوسازی و فضا‌های تازه بوجود بیاید.

صالحی افزود: خیابان‌های فرهنگی و هنری فضایی را فراهم می‌کند برای ایام فراغت، تولید سرمایهِ اجتماعیِ بیشتر، نشاطِ اجتماعیِ بهتر و فرصت‌هایی که نوجوانان جوانان و مردم آن شهر می‌توانند در آن منطقه پیدا کنند.

وی گفت: ما نقطه شروع را فعلا در ۱۰ شهر یزد، کاشان، اصفهان، شیراز، کرمان، سنندج، سبزوار، نیشابور، بم و ِاوز قرار دادیم تا این ایده و حرکت زمینه‌های اولیه خود را پیدا کند، اما قطعاً در سال آینده این ۱۰ شهر افزایش پیدا خواهد کرد و شهرداران و مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها از این شهر‌ها حمایت خواهند کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه طبق فراخوانی که قبلا صورت گرفته بود اکنون شهر‌های دیگری هم منتظرند در این لیست قرار بگیرند، افزود: کمیته مرکزی که در تهران قرار دارد این تقاضا‌ها، منطقه‌هایی که پیشنهاد کرده اند و ظرفیت‌هایی را که برای این کار وجود دارد و می‌تواند در آینده پدید بیاید بررسی می‌کنند بنابراین این ۱۰ شهر مقدمه یک کار بزرگ‌تر هستند تا ما بتوانیم در شهر‌های بزرگ، میانی و حتی کوچک فضایی را برای توسعه فرهنگی و اقتصاد فرهنگ و هنر داشته باشیم.

صالحی گفت: در این گذر‌ها مشاغل فرهنگی و هنری در مکانی ثابت فعالیت‌های بسیار متنوعی ارائه می‌دهند؛ از گالری‌ها تا صنایع دستی، غذا‌های محلی و بومی و حوزه‌های طراحی مد و لباس، حوزه تبلیغات و رسانه و به طور کلی همه مشاغلی که در حوزه فرهنگ و هنر قرار دارند می‌توانند در کنار مشاغل ثابت جایی را برای خود داشته باشند و به عرضه محصولات و خدمات خود بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه این گذرگاه‌ها دائم خواهند بود و به طور پیوسته در طول سال خدمات ارائه می‌دهند افزود: در کنار آن‌ها، فضا‌های خیابانی و باز این گذر‌های فرهنگی نیز به عنوان فضای سیار می‌تواند استفاده شود مثل نمایش‌های خیابانی و نقالی ها.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 0 (0%)
یورو خرید 13826 0 (0%)
درهم خرید 3249 0 (0%)
دلار فروش 12072 0 (0%)
یورو فروش 13965 0 (0%)
درهم فروش 3302 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 0.00 (0%)
یورو 98202 0.00 (0%)
درهم امارات 24854 0 (0%)
یوآن چین 11816 0 (0%)
لیر ترکیه 15875 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ