لزوم افزایش سواد رسانه ای در فضای مجازی

اقتصاد ایران: میزگرد آسیب شناسی فضای مجازی با حضور جمعی از مسئولان و کارشناسان این حوزه در خاتم برگزار و حاضران به افزایش بستر آموزشی و سواد رسانه ای در این فضا تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، شرکت کنندگان در این میزگرد بر توسعه فضای مجازی، تشکیل کارگروههای رصد و آموزش آن در مدارس تاکید کردند.
همچنین بر تشکیل کارگروه های رصد فضای مجازی،شناسایی ظرفیت ها و کمبودها، ایجاد مشکلات جسمی ، روحی ، روانی، اعتقادی و اخلاقی و افزایش سطح سواد اجتماعی تاکید شد.
 فضای مجازی بخشی از فضای حقیقی
فرمانده سپاه ناحیه مقاومت خاتم با بیان اینکه فضای مجازی بخشی از زندگی حقیقی مردم است و نمی توان آن را حذف کرد گفت: در خصوص فضای مجازی و آسیب های آن امروز باید این واقعیت را قبول کرد که فضای مجازی بخشی از زندگی مردم است و باید بر این باور باشیم که فضای مجازی در حال بلعیدن فضای حقیقی است.
سرهنگ عباس باقری افزود: افزایش سواد رسانه ای و افزایش بستر آموزشی در این فضا یکی از نیازهای مهم و ضروری است چرا که بسیاری از این استفاده کنندگان با نحوه استفاده صحیح از این فضا آشنا نیستند.
وی خاطرنشان کرد: رشد فضای مجازی در جامعه زیاد شده که این مشکلاتی را برای جوامع اسلامی نیز در بر داشته که باید با تشکیل تیم های کارشناسی شده در این زمینه در جهت اهداف از پیش تعیین نشده به کاهش آسیب ها و رشد بخش های فرهنگی، اجتماعی اقتصادی کمک کرد.
وی اظهار کرد: در شهرستان کارگروه هایی در بخش های مختلف تشکیل شده که این کارگروه ها به بررسی و شناسایی مشکلات ، آسیب ها و نیازها پرداخته و به ارائه راهکارهایی در این زمینه می پردازند که یکی از این کارگروهها در زمینه فضای مجازی است که از چند کارشناس و متخصص تشکیل شده است.

 تشکیل کارگروه رصد در بخش آسیب شناسی
مسوول فرهنگی و اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج خاتم نیز با بیان اینکه کارگروه رصد با محوریت آسیب شناسی در شهرستان تشکیل شده گفت: در این کارگروه ضمن آسیب شناسی به فرهنگ سازی نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی در مدارس پرداخته و آموزش هایی را در این زمینه ارائه می کند.
رضا زیبنده یادآور شد: امروز فضای مجازی در بقا و دوام خانواده ها تاثیرگذار است و باید از طریق پدران و مادران بر نقش و آموزش این محیط و نحوه استفاده آن به فرزندان اطلاع رسانی کرد.
وی از تشکیل شورای محله در یکی از محلات شهر هرات خبر داد و تصریح کرد: با تشکیل این شورا به بررسی آسیب ها پرداخته و ظرفیت و کمبودها را رصد کرده و در راستای انجام اقداماتی در این خصوص هستیم که عمده آموزش ها از طریق فضا مجازی و به صورت نشست های دوره ای با مردم است.

نداشتن مطالعه کافی در فضای مجازی
یک فعال فضای مجازی با بیان اینکه شهرهای کوچک به دلیل اعتقاد مذهبی و زندگی به صورت سنتی هر گونه ادعایی را در فضای مجازی می پذیرند خاطرنشان ساخت: عدم مطالعه موجب شده تا گاهی این فضا اعتقادات مردم را تحت تاثیر قرار داده و به آن ضربه بزند.
میثم اسلامی افزود: در بررسی که در فضای مجازی در خاتم انجام پذیرفت می توان عمده مشکل را بحث فضای مجازی بر روی بخش فرهنگی دانست.

 فرهنگ سازی در مدارس یک ضرورت است
مسوول علمی، پژوهشی شهرستان نیز گفت: بحث فضای مجازی و آسیب های آن زیاد است اما بیشتر در بحث رذایل اخلاقی باید فعالیتی را داشته باشیم تا اثرات منفی را از بین ببرد.
حسین دانشور مقدم اضافه کرد: تهیه محتوای خوب از افرادی که توانمند هستند افراد صاحب نظر و همچنین نخبگان موجب شد تا در شهرستان مجمع نخبگان تشکیل گردد.
وی اظهار داشت: محتواسازی، اثرات منفی را کاهش داده و به افزایش و توسعه نقاط قوت این محیط در شهرستان کمک می کند که این گروه با ورود به مدارس و به صورت ارائه آموزش هایی به نوجوانان و جوانان در راه رسیدن به این مهم گام بر میدارند.

 ایجاد شکاف بین نسل ها
خبرنگار شهرستان نیز بیشترین آسیب این فضا را بر روی خانواده ایجاد شکاف بین نسل ها دانست و تصریح کرد: این شکاف ها اگر ادامه یابد و مدیریت نشود در آینده موجب بروز مشکلات و آسیب های جدی تری در این بخش خواهد شد.
علی کاظمی گفت: باید فرصت هایی که در فضای مجازی به وجود می آید به صورت صحیح و در راه های درست و منطقی استفاده و تلاش کرد تا این فرصت ها تقویت شود.
وی یادآور شد: بازاریابی و کمک به توسعه مشاغل خانوادگی بخصوص در خاتم از فوایدی است که این فضا در شهرستان خاتم به وجود آورده و مردم به خوبی از آن استفاده می کنند.
هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله 240 کیلومتر شهر یزد واقع شده است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 0 (0%)
یورو خرید 13826 0 (0%)
درهم خرید 3249 0 (0%)
دلار فروش 12072 0 (0%)
یورو فروش 13965 0 (0%)
درهم فروش 3302 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 0.00 (0%)
یورو 98202 0.00 (0%)
درهم امارات 24854 0 (0%)
یوآن چین 11816 0 (0%)
لیر ترکیه 15875 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ