لزوم مشوق برای جلب سرمایه گذار به مناطق محروم

اقتصاد ایران: برخی مناطق با وجود برخورداری از ظرفیتهای صنعتی، معدنی و کشاورزی مناسب، بخاطر محرومیت از سرمایه گذاری مطلوب و فقدان صنایع فرآوری بهره چندانی از داشته های خدادادی خود برای رشد و رونق اقتصادی نمی برند زیرا ناگزیر از عرضه تولیدات خود به صورت خام هستند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،گناباد در جنوب خراسان رضوی یکی از این مناطق است که بخاطر کمبود صنایع بسته بندی مجبور است تولیدات در بخش کشاورزی خود را برای جلب مشتری، کاستن از مشکلات اقتصادی و جلوگیری از فساد محصولات، به صورت خام و یا کلی به فروش برساند.
سالانه فقط در بخش کشاورزی گناباد 178 هزار تن تولید محصول تولید می شود اما فقط 90 هزار تن از این حجم تولید کشاورزی در داخل گناباد فرآوری و مصرف و بقیه آن به دلیل نبود توان بسته بندی و سرمایه گذاری ناکافی در این بخش به صورت خام به دیگر مناطق صادر می شود. بر این اساس وجود کمتر از 10 واحد بسته بندی جوابگوی نیاز منطقه نیست و لزوم سرمایه گذاری بیشتر در این بخش ضروری است.
دبیر خانه صنعت و معدن گناباد به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود قابلیتهای بالقوه بسیار در بخشهای مختلف اقتصادی بخصوص کانیهای فلزی و غیرفلزی، بستر لازم برای سرمایه گذاری صنایع بسته بندی در این شهرستان فراهم نشده و این کمبود سبب اجبار در ارسال بخش زیادی از کالاهای تولیدی گناباد به صورت خام به دیگر نقاط شده است.
حسن باصری افزود: با توجه به هزینه های تولید و فرآوری محصولات، سرمایه گذاران بیشتر تمایل به سرمایه گذاری در شهرهای بزرگی مانند مشهد و تهران و نزدیک به بازارهای بزرگ مصرف دارند لذا جلب سرمایه گذار در شهری چون گناباد، حمایت و مشوقهای بیشتر را از سوی مسئولان می طلبد.
رئیس نمایندگی نظام مهندسی معدن گناباد نیز مهمترین مشکلات بخش معدن این شهرستان را عدم بهره گیری لازم از توان کارشناسان و متخصصان برای اکتشاف و استخراج مواد معدنی ذکر و بیان کرد: این امر موجب افزایش هزینه فعالان این بخش و دلسردی تدریجی سرمایه گذاران از کار در این حوزه شده است.
مجید علیزاده افزود: با وجود قابلیتهای بسیار گناباد در زمینه صنایع معدنی هیچ نهاد و بخشی در زمینه بازاریابی مواد معدنی منطقه فعالیت نمی کند و در برخی موارد بروکراسی اداری نیز سرمایه گذاران معدنی را با تنگناهای متعدد مواجه می کند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد نیز به استخراج سالانه 250 هزار تن خاک و سنگ در این شهرستان اشاره و بیان کرد: برخی از مواد معدنی به خصوص کائولن گناباد به دلیل نبود صنایع فرآوری به صورت خام برای مصارف واحدهای تولیدی به دیگر نقاط کشور ارسال می شود.
هادی ایزدی تولید کائولن را از جمله قابلیتهای خاص گناباد ذکر و بیان کرد: واحدهای استخراج کائولن در این منطقه ملزم به راه اندازی واحد فرآوری شده اند. با فعال شدن واحد تولید کاشی گناباد در آینده نزدیک سالانه 80 هزار تا 100 هزار تن کائولن معادل 70 درصد تولید شهرستان در همین واحد مصرف خواهد شد.
وی در ادامه اظهارداشت: همچنین از مجموع تولید روزانه 200 تن شیر در گناباد تنها 30 تن آن در همین شهرستان فرآوری و بقیه آن به صورت خام به دیگر نقاط ارسال می شود.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد مهمترین عوامل موثر بر تولید و سرمایه گذاری را ماده اولیه، فناوری، نیروی انسانی و منابع مالی ذکر و بیان کرد: در حالی که گناباد در زمینه نیروی انسانی ماهر و مجرب با کمبود مواجه است آموزشها و فناوری مراکز آموزش فنی و حرفه ای و دانشگاهها و مراکز آموزش عالی این شهرستان متناسب با نیاز روز جامعه نیست.
وی افزود: همچنین با وجود فراهم بودن ماده اولیه و نیروی انسانی ماهر، سرمایه گذاری در بخش صنعت بسته بندی گناباد به دلیل فقدان ساز و کارهای مناسب سرمایه گذاری در این بخش توفیق چندانی نداشته است. اداره صنعت، معدن و تجارت و فرمانداری گناباد تعامل خوبی با متقاضیان سرمایه گذاری در بخشهای مختلف صنعتی و معدنی به خصوص واحدهای صنایع بسته بندی و فرآوری دارند و حتی برخی از امتیازات و مجوزها که برخی شهرستانها به مرکز استان حواله می دهند، در گناباد در اسرع وقت به متقاضیان اعطا می شود.
ایزدی ادامه داد: امکان فرآوری مواد معدنی برای کاهش خام فروشی ظرفیت مهم اقتصادی این شهرستان است لذا در طول فعالیت دولت تدبیر و امید ظرف چهار سال اخیر افزون بر 25 میلیارد ریال تسهیلات برای تکمیل زیرساختهای این بخش پرداخت شده است.
وی گفت: کاهش مشکلات و حفظ واحدهای تولیدی موجود از طریق پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و رونق تولید مهمترین اولویت ه است زیرا این اقدام موجب افزایش جذب سرمایه گذاران به فعالیت در گناباد می شود.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد هم عمده توانایی این شهرستان را مربوط به کاشت زعفران و پسته، کشت گلخانه ای، دامداری و نیز قابلیت بالا برای عمل آوری گیاهان دارویی ذکر و بیان کرد: گناباد با بیش از 100 گونه گیاه دارویی استعداد مناسبی برای توسعه صنایع تبدیلی در این بخش دارد.
علیرضا حسین زاده افزود: توسعه صنایع تبدیلی این حوزه نیازمند همراهی و تعامل سایر بخشها از جمله بهداشت و درمان برای گسترش طب سنتی و بهبود نگرش مردم در استفاده از گیاهان دارویی است زیرا هر اندازه طب سنتی گسترش یابد مردم بیشتر به سمت گیاهان دارویی گرایش پیدا می کنند.
وی ادامه داد: صنایع تبدیلی و تکمیلی مهمترین حلقه ارتباط بین صنعت و کشاورزی هستند که با حمایتهای مسئولان می توان از این ظرفیت برای توسعه گناباد بهره گرفت.
172 واحد صنعتی در بخشهای صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی و سه شهرک و ناحیه صنعتی با 447 هکتار زمین و 54 واحد در گناباد فعال است. تاکنون در این بخش هزار و 273میلیارد ریال سرمایه گذاری و برای سه هزار و 284 نفر بطور مستقیم و دو برابر این تعداد اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.
همچنین 34 هزار بهره بردار بخش کشاورزی گناباد با 20 هزار هکتار کشتزار آبی، 1700 هکتار دیمزار و 500 هزار راس دام سالانه 87 هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار مصرف می کنند. گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است./ایرنا

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 0 (0%)
یورو خرید 13826 0 (0%)
درهم خرید 3249 0 (0%)
دلار فروش 12072 0 (0%)
یورو فروش 13965 0 (0%)
درهم فروش 3302 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 0.00 (0%)
یورو 98202 0.00 (0%)
درهم امارات 24854 0 (0%)
یوآن چین 11816 0 (0%)
لیر ترکیه 15875 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ