میزگرد 'نقش آمار در توسعه کشور' در ایرنا اصفهان برگزار شد

اقتصاد ایران: اصفهان- میزگرد 'نقش و تاثیر آمار در توسعه کشور' روز پنجشنبه با حضور چند تَن از مسوولان، استادان دانشگاه و کارشناسان در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان اصفهان برگزار شد.

آمار، دانشی است که به مطالعه، گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد، اطلاعات و آمار به عنوان ابزارهای لازم در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها شناخته می شود و برای نیل به این هدف، جمع آوری داده، تجزیه و تحلیل آماری و برنامه ریزی مناسب از مولفه های ضروری آن به شمار می روند.
در این میزگرد، محمدرضا لعلی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان، غلامعلی رئیسی رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های دانشگاه صنعتی اصفهان، نصرالله ایران پناه عضو هیات علمی گروه آمار دانشگاه اصفهان و مجتبی معقول مسوول کمیته تولیدات کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان حضور داشتند.
این کارشناسان با اشاره به اهمیت و نقش آمار در برنامه ریزی و مدیریت، تاکید کردند زمانی نتایج همه اقدام ها و برنامه های یک دولت خوب و قابل قبول خواهد شد که از آمار در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها استفاده شود.
آنان از جمله مشکلات و معضلات بکارگیری آمار در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها در کشورمان را پایین بودن سواد و فرهنگ آماری بویژه در میان مدیران، پراکنده و موازی کاری دستگاه های اجرایی مختلف، فقدان آمار در برخی بخش ها، جدا بودن نظام آماری از برنامه ریزی و فقدان ارتباط بین صنعت و دانشگاه در این دانش بیان کردند.
این کارشناسان، مهمترین راهکارها برای بکارگیری آمار و اطلاعات در برنامه ریزی و توسعه کشور را اصلاح قانون مرکز آمار، تدریس دروس بیشتر مرتبط با آمار ثبتی و کاربردی در دانشگاه ها، افزایش سطح فرهنگ و سواد آماری در جامعه و حرکت به سمت نظام آماری ثبتی برشمردند.
گزارش تکمیلی این میزگرد روزهای آینده در خروجی ایرنا قرار می گیرد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 11995 0 (0%)
یورو خرید 13855 0 (0%)
درهم خرید 3266 0 (0%)
دلار فروش 12061 0 (0%)
یورو فروش 13974 0 (0%)
درهم فروش 3316 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 94173 0.00 (0%)
یورو 108772 0.00 (0%)
درهم امارات 25050 0 (0%)
یوآن چین 11788 0 (0%)
لیر ترکیه 16253 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ