اختصاصی اکونیوز/

وزیر اقتصاد آینده معمار اقتصاد ایران باشد

اقتصاد ایران: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه وزیر اقتصادآینده باید معمار اقتصاد ایران باشد گفت: وزیر پیشنهادی اقتصاد باید در صدد کوتاه کردن دست سودجویان داخلی و خارجی باشد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ،الیاس حضرتی در گفتگو با اکونیوز افزود:رئیس جمهور باید وزیری را معرفی  کند که به فکر اصلاح مشکلات اساسی اقتصاد کشور باشد  و درصدد این نباشد که کارهای جزئی و روزمره انجام دهد.

وی اظهار داشت : وزیر پیشنهادی اقتصاد علاوه بر این که باید تیم اقتصادی قوی در زیر مجموعه اش داشته باشد می بایست چشم طمع از منابع نفتی نیز بردارد.
نماینده  تهران تصریح کرد :وزیر اقتصاد آینده معمار اقتصاد ایران باشد و  به لحاظ سوابق کاری در بین صاحب نظران اقتصادی سرآمد باشد .

حضرتی در ادامه در خصوص استیضاح دکتر کرباسیان نیز گفت: روز گذشته مجلس وزیر اقتصاد را محاکمه نکرد کجای تاریخ یک مسئول را به خاطر یک تیم اقتصادی غلط مورد محاکمه قرار می دهند باید توجه داشته باشیم که گرانی ها ناشی از عوامل سیاسی و برون زا هست یک عده ایی در حال سواستفاده هستند که هم عوامل داخلی می تواند باشد هم خارجی ولی ما انتظاری که از  تیم اقتصادی داشتیم این بود که چگونه باید با این مشکلات مقابله کرد.

وی در ادامه درخصوص عوامل ایجاد رشد اقتصادی نیز گفت:عوامل مؤثر در رشد اقتصاد ایران پیش از هر چیز به درآمد نفت وابسته است. بعد از آن ایجاد وحدت در مقابله با  تحریم‌های اقتصادی، مالی و تجاری، مسائل مربوط به مدیریت نظام اقتصادی و بانکداری، نقش بخش خصوصی و بهره‌وری کار، ارتباطات اقتصادی ایران با کشورهای همجوار و یکسری معاهده‌های تجاری که ایران می‌تواند با سایر کشورها داشته باشد. همه اینها دست به‌دست هم داده و در نهایت تعیین‌کننده کیفیت رشد اقتصادی ایران خواهد بود. ایران، به‌طور بالقوه، از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار است، زیرا اقتصاد به نسبت جوانی دارد، سن تعداد بیشتر افراد اجتماع ایران زیر ۳۰سال است و مثل ژاپن و ایتالیا  نیست که جمعیت فرسوده و سن بالایی دارند. در نتیجه کشور در این زمینه می‌تواند از نیروی جوان ماهر، به‌خصوص خانم‌هایی که دانشگاه‌دیده و تحصیلکرده‌اند استفاده بکند.

وی گفت:اینها به این بستگی دارد که مدیریت و شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای باشد که بتوان از نیروهای انسانی و طبیعی کشور، به‌خصوص نیروی انسانی با مهارت و مسلط بر ابزارهای نوین، به خوبی استفاده کرد و اجازه داده شود که نیروهای جوان بهتر بتوانند با جهان ارتباط داشته باشند و بیشتر آموزش ببینند. من مطمئن هستم که اقتصاد ایران می‌تواند حتی رشد ۷درصدی را هم تجربه کند، ولی هم‌اکنون به‌واسطه تحریم‌های اقتصادی و مالی، مسائل ارزی و بانکی، مشکل کمبود آب و مسائل محیط‌زیستی، دسترسی به این رشد بالا عملی به‌نظر نمی‌رسد. البته توسعه اقتصادی به رشد اقتصادی محدود نیست و باید به مسائل اجتماعی، فقر و محیط‌زیست نیز توجه خاص شود.

حضرتی در پاسخ به این سوال که اهرم های فشاری که بر ایران وارد میشود گفت:البته نباید سیاست‌های اقتصادی و ارزی کشور را فقط منوط به یک برجام جدید فاقد آمریکا طرح‌ریزی کرد، بلکه در عین حال باید برای اجرای سیاست‌هایی قدم برداریم که بتواند مصونیت اقتصاد ایران را به شوک‌های خارجی تا حدی کاهش دهد. در این ارتباط اصلاح و سالم‌سازی نظام بانکی و ارزی کشور در اولویت خاص قرار دارد و همانطور که بیان شد  سیاست‌های ارزی اخیر بانک مرکزی قدم مثبتی در این جهت است ولی سیاست‌های ارزی باید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد تا پاسخگوی هرگونه حمله اقتصادی از سوی دشمنان هم باشیم.
گفتگو از میثم منتظری

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 0 (0%)
یورو خرید 13826 0 (0%)
درهم خرید 3249 0 (0%)
دلار فروش 12072 0 (0%)
یورو فروش 13965 0 (0%)
درهم فروش 3302 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 0.00 (0%)
یورو 98202 0.00 (0%)
درهم امارات 24854 0 (0%)
یوآن چین 11816 0 (0%)
لیر ترکیه 15875 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ