صدای ضعیف خدمت در عرصه فرهیختگی ابرشهر فرهنگی!

اقتصاد ایران: در این ابرشهر فرهنگی مدت‌هاست که همه‌چیز هست جز یک سامان فرهنگی؛ از ریتم ناموزون موسیقی و اجرای تئاترها برای صندلی‌های خالی تا جان گرفتن سینما با تنفس مصنوعی فوتبال و صنعت نشر و مکتوباتی که از بی‌توجهی‌ها در حال پیوستن به تاریخ است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ،  هرکدام از ورودی‌های شهر 2 میلیون نفری اصفهان را که برای ورود انتخاب کنند و از هر اولین نفری که در رابطه با آنچه این شهر را نصف‌جهان کرده، سؤال کنند، بی‌تردید در یکی از 3 گزینه پرتکرار، عبارت «فرهنگ و هنر» را خواهند شنید.

و این زیربنای بسیاری از داشته‌های دیار شیخ بهایی است؛ از گنبدهای فیروزه‌ای شهر تا مناره‌های سر به فلک کشیده و ایوان‌های پرطمطراق عباسی، از آواز خوش کوچه‌باغ‌های ناژوان و سر و صدای قلم‌زنی در تیمچه‌ها تا صدای 400 سال آموزش در مدرسه چهارباغ و صدها چهره‌ای چون بانو امین که هنوز هم داشته‌هایشان در نوع خود منحصر به فرد است.

اما در این ابرشهر فرهنگی مدت‌هاست که همه چیز هست جز یک سامان فرهنگی؛ از ریتم ناموزون موسیقی و اجرای تئاترها برای صندلی‌های خالی تا جان گرفتن سینما با تنفس مصنوعی فوتبال و صنعت نشر و مکتوباتی که از بی‌توجهی‌ها در حال پیوستن به تاریخ است. صاحبان صنایع‌دستی هم که خودشان آستین بالا زدند و میناکاری‌ها و خاتم‌کاری‌های چینی را از میدان امام بیرون کردند و الا آن‌ها را هم به خیر مسؤولان امیدی نیست.

در این میان اما هر نوع صدای گلایه‌ای به گوش می‌رسد مگر یک صدای رسا و آوایی که نشان دهد در این شهر کسی هست که دلش برای مردم و فرهنگ و هنرشان می‌سوزد؛ همه متولیان فرهنگ و هنر شهر دست از کار کشیده‌اند و به پیشه شریف انتقادگری روی آوردند و آنچه مردم می‌شنوند فقط صدای گلایه و غر زدن از تزاحم‌ها و کاستی‌هاست. البته یا گوش‌های ناظران نمی‌شنود یا صدای خدمت در عرصه فرهیختگی این شهر آن‌قدر ضعیف است که باید با سمعک چینی گزارش عملکردها را بررسی کرد.

*گلایه متولی فرهنگ به جای عملکرد مؤثر

محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و مرد اول این عرصه در استان که این روزها کم‌تر در مدار رسانه‌ها قرار دارد و خیلی سخت می‌شود ردی از او پیدا کرد، در صف اول منتقدان است.

او در تازه‌ترین اظهارنظر خود با بیان این‌که متولی حوزه فرهنگ در کشور روشن نیست و این یکی از آسیب‌های موجود در جامعه است، از گرانی تولیدات فرهنگی و وضعیت فعلی اداره فرهنگ گلایه کرده و البته بدون ارائه راهکار به همین مورد بسنده می‌کند.

انصاری گفته است: در سال‌های اخیر بنا بر این است که دستگاه‌های دولتی، خود را متصدی اجرایی امور ندانند و از بخش خصوصی استفاده لازم را با کمترین مشکل و آسیب ببرند، گاهی مردم و ناظران به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همچون دیگر ادارات به دید مجری و اجراکننده کار نگاه می‌کنند در حالی که سیاست در کار چنین نیست و باید از نهادهای مردمی و بخش‌های خصوصی به کارگیری شود(+ بیشتر بخوانید).

*دعوای همیشگی میراث فرهنگی و شهرداری

فریدون اللهیاری دیگر متولی عرصه فرهنگ در استان است که قرار بوده میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را برای مردم اصفهان سامان ببخشد اما هنوز از روشن نبودن وظیفه دستگاه‌ها برای حفظ و مرمت میراث تاریخی لب به گلایه می‌گشاید.

اللهیاری برای نمونه از طرح اولیه حفاظ سی‌وسه‌پل مثالی می‌زند و این‌طور عنوان می‌کند: این طرح انجام شده و مورد تأیید قرار گرفت اما برای اجرای این طرح باید با سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان به جمع‌بندی برسیم؛ کاری که اداره کل میراث فرهنگی باید انجام می‌داد این بود که نمونه اولیه را پیاده‌سازی کند و نظرات کلی شورای فنی و کارشناسان را بگیرد که این کار انجام شده است اما سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مدعی است که میراث فرهنگی باید این کار را انجام دهد، اما میراث فرهنگی نیز معتقد است ایمن‌سازی سی‌وسه‌پل بر عهده این سازمان است و باید به تفاهم برسیم تا این کار انجام بگیرد.

در همین رابطه اما حسین جعفری به نمایندگی از شهرداری حرف‌های تازه‌تری می‌زند؛ او با بیان این که حصارکشی سی‌وسه‌پل بر عهده میراث فرهنگی است و خبری از جزئیات این کار ندارد، می‌گوید: طبق مکاتبات و توافق‌های انجام شده، باید اداره کل میراث فرهنگی در این موضوع ورود پیدا کند و آن چیزی که مدنظر دارند و هزینه‌ها را انجام دهد اما قرار شد شهرداری نیز همکاری کند.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان می‌افزاید: این کار با همکاری طرفین قابل انجام است، تاکنون نیز میراث فرهنگی طرح اولیه‌ای به صورت حفاظ کابلی اجرا کرده است و ما در جریان جزئیات دقیق آن نیستیم؛ البته اگر طرحی تهیه بشود، تأمین اعتبار انجام بگیرد و به ما تکلیف شود، کار را انجام خواهیم داد اما هنوز نه تأمین اعتبار انجام شده است و نه طرحی تهیه شده است.

 

*مظلومیت پل‌های بی‌سرپرست اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در اظهارنظری جالب‌تر از این موضوع هم پرده بر می‌دارد که در حال حاضر مدیریت واحدی بر روی پل‌های تاریخی اصفهان وجود ندارد اما مقرر شده تا آخر هفته چهارم خرداد کمیته‌ای برای آماده‌سازی نقشه مدیریتی واحد پل‌ها تشکیل شود.

اللهیاری با اشاره به مدیریت و نظارت مشخص بر روی پل‌های تاریخی می‌گوید: سی‌وسه‌پل و پل خواجو جزو معابر شهری اصفهان به حساب می‌آیند و مثل کاخ چهل‌ستون و دیگر بناهای تاریخی در اختیار میراث فرهنگی نیستند. این پل‌ها بر عهده میراث فرهنگی است اما مدیریت آن‌ها به توجه به این‌که یک معبر عمومی هستند، مشخص نیست؛ منظور از این مدیریت، وظیفه نگهداری و تعمیرات این پل‌هاست که باید نهادهای مختلف آن را بپذیرند تا مشخص شود چه نهادی این مدیریت را بر عهده دارد.

او راهکارش اما وعده‌ای به آینده است که برای حل این موضوع تلاش شود تا با شهرداری دراین‌باره به توافق برسند(+ بیشتر بخوانید).

*راز مالکیت میراث فرهنگی

در شهرضا نیز که یکی از نقاط تاریخی اصفهان نیز بی‌نصیب از تخریب خانه‌های تاریخی نبوده به طوری که در چند ماه گذشته یک خانه تاریخی با قدمت 500 ساله در میدان «حکیم فرزانه» واقع در کوچه پاسبزی‌ها توسط شهرداری این شهر تخریب شد.

در آن زمان وقتی تعدادی از همشهریان در شبکه‌های مجازی به این تخریب اعتراض کردند در پاسخ از شورای شهر شهرضا شنیدند این خانه ثبت میراث نبوده و در زمان شورا و شهردار قبلی در طرح خیابان بوده و اکنون با رضایت مالک تخریب شده است اما سناریوی تخریب ادامه پیدا کرد و در هفته‌های گذشته خانه تاریخی «میربد» که جزو آثار ارزشمند میراث فرهنگی شهرستان شهرضا محسوب می‌شده، توسط شهرداری شهرضا برای تبدیل به پارکینگ تخریب شد(+ بیشتر بخوانید).

احمد محیط‌طباطبایی رئیس شورای غیردولتی موزه‌های کشور هم پس از بازدید از کاخ نیم‌سوخته سرهنگ‌آباد زواره یا همان چهلستون ثانی روایتی مطرح می‌کند که حکایت از بی‌سامانی عرصه فرهنگ در استان و کم‌تحرکی متولیان آن دارد؛ وی مشکل اصلی کاخ سرهنگ آباد را مسأله مالکیت این مکان معرفی می‌کند و خبر می‌دهد که معاون میراث کشور در حال رایزنی با مالکان این مکان است؛ و سؤال این‌جاست که آیا این رایزنی‌ها پیش از به تاراج رفتن سرمایه‌های این کشور قابل انجام نبود؟(+ بیشتر بخوانید). و این معضلی است که در مورد 10ها خانه تاریخی در اصفهان نیز همچنان ادامه دارد تا یکی‌یکی صدای تخریبشان بلند شود و بعد از آن است که تازه نوشداروها فرا می‌رسد.

*سکوت در تراژدی تخریب ایران

داستان اما پایان غم‌انگیزتری دارد و پای سینما و تئاتر و کتاب را هم به این عرصه بی‌عملی باز می‌کند؛ از تخریب پلاتوی اصفهان که بتوان با وعده ساخت جایگزینی بهتر و توسعه سالن‌های تئاتر بگذریم از قصه پرغصه تخریب سینما ایران در سکوت مسؤولان و همراهی برخی رسانه‌ها نمی‌توان گذشت.

این آخرین اظهارنظر و آخرین مکالمه با سیدمصطفی حسینی مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان اصفهان است: «چیزی از سینما ایران نمانده و این سینما به طور کامل تخریب شد، حوزه هنری و رسانه‌ها تلاش زیادی برای جلوگیری از تخریب این سینما انجام دادند اما این تلاش‌ها بی‌فایده بود. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تاکنون در این خصوص سکوت کرده و هیچ‌گونه بیانیه‌ای صادر نکرده است. باید پرسید که چرا مسؤولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان پاسخگوی تخریب این سینما نیستند؟ » 

 

*از مهجوریت شاعران تا رانت‌ در توزیع کتب شعر

 و در این بین شعر و کتاب و آثار مکتوب هم از فیض و توفیق بی‌توجهی‌ها بی‌نصیب نمانده است؛ جایی که فصل رویش‌های تازه است اما افشین علا شاعر سیاسی اجتماعی کشور از مهجوریت شعر و شاعری در اصفهان می‌گوید.

او معتقد است که در اصفهان شاعران گمنامی داریم که سطح شعری بسیار بالاتری دارند که نه در مجامع حضور دارند و نه جاهای دیگر اما همچنان شاعران خوبی هستند؛ یعنی در معرفی سرمایه‌ها در حد یک همایش و یک دعوت ساده هم مانده‌ایم.

علا از رانت در توزیع کتاب هم گلایه دارد و می‌گوید: به جهت تعداد کم تیراژ کتب شعر، توزیع ضعیف شعر در میان مخاطبان و وجود رانت‌هایی که در توزیع کتاب برخی از شاعران وجود دارد، نگران‌کننده است(+ بیشتر بخوانید).

 

*رسانه‌ها امیدوارند

در این عرصه اما، این رسانه‌ها هستد که با رصد همه این کاستی‌ها، در نیمه پر لیوان می‌خواهند با تریبونی که در اختیار دارند و با تلاش خود زنده بمانند تا در این گرداب بی‌توجهی تاریخ انقضایشان فرا نرسد پس برای انجام وظیفه، صریح و صادقانه صدای مطالبات مردم را به مسؤولان خواهند رساند هر چند از گزندها بی‌نصیب نباشند.

 باید منتظر ماند و دید که چه وقت زمان گلایه‌ها در این عرصه پایان می‌یابد و زمان جدال عملکردها و دستاوردها فرا  می‌رسد؛ وصف حال این روزها چیزی شبیه مناظرات و وعده وعیدهای انتخاباتی است با این تفاوت که این انتخابات ظاهراً در اصفهان نقطه پایانی ندارد و نامزدها همچنان مشغول کارند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار - 0 (0%)
یورو - 0 (0%)
پوند 55053 0 (0%)
درهم امارات 11436 0 (0%)
لیر ترکیه 7139 0 (0%)
یوان چین 6071 0 (0%)
صد ین ژاپن 37478 0 (0%)
دلار کانادا 32243 0 (0%)
دلار استرالیا 29837 0 (0%)
فرانک سوئیس 42399 0 (0%)
افغانی 553 0 (0%)
کرون سوئد 4680 0 (0%)
کرون دانمارک 6501 0 (0%)
کرون نروژ 5134 0 (0%)
دینار کویت 138353 0 (0%)
ریال عربستان 11200 0 (0%)
ریال قطر 11538 0 (0%)
ریال عمان 109229 0 (0%)
دینار عراق 3525 0 (0%)
دینار بحرین 111697 0 (0%)
لیر سوریه 82 0 (0%)
روپیه هند 569 0 (0%)
روپیه پاکستان 32081 0 (0%)
دلار سنگاپور 30463 0 (0%)
دلار هنگ کنگ 5359 0 (0%)
رینگیت مالزی 10101 0 (0%)
بات تایلند 128184 0 (0%)
روبل روسیه 636 0 (0%)
منات آذربایجان 24755 0 (0%)
درام ارمنستان 8648 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار آمریکا - 0 (0%)
یورو - 0 (0%)
پوند 7800 0 (0%)
درهم امارات 2950 0 (0%)
دلار کانادا 8500 0 (0%)
دلار استرالیا 8400 0 (0%)
فرانک سوییس 11000 0 (0%)
ده هزار ین ژاپن 980000 0 (0%)
کرون سوئد 650 0 (0%)
کرون دانمارک 880 0 (0%)
کرون نروژ 690 0 (0%)
لیر ترکیه 2200 0 (0%)
رینگیت مالزی 3000 0 (0%)
یوان چین 945 0 (0%)
بت تایلند 185 0 (0%)
روپیه هند 85 0 (0%)
ریال عربستان 2850 0 (0%)
دینار عراق 5000 0 (0%)
روبل روسیه 100 0 (0%)
منات آذربایجان 3400 0 (0%)
درام ارمنستان 12 0 (0%)
لاری گرجستان 2500 0 (0%)
دینار کویت 17000 0 (0%)
دینار بحرین 13700 0 (0%)
ریال عمان 13480 0 (0%)
ریال قطر 1400 0 (0%)
لیر سوریه 13 0 (0%)
دلار سنگاپور 4200 0 (0%)
دلار نیوزیلند 4015 0 (0%)
دلار هنگ کنگ 690 0 (0%)
روپیه پاکستان 45 0 (0%)
افغانی 74 0 (0%)