گروگانگیری مسکن مهر توسط انجمن انبوه‌سازان

اقتصاد ایران: انجمن انبوه‌سازان استان تهران یکبار دیگر در مسکن مهر پردیس حاشیه‌ساز شده‌اند، درخواست برای افزایش قیمت واحدهای این طرح در فاز ۵ به قیمت قفل و زنجیر و به تعبیری گروگانگیری واحدها از سوی انبوه‌سازان تمام شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران،  10 هزار واحد مسکن مهر فاز 5  و 9 پردیس از زمان آغاز عملیات اجرایی تا امروز به واسطه درخواست‌های گاه و بیگاه انجمن انبوه‌سازان استان تهران بارها متوقف شده است. درخواست برای افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز از همان سال 91 تبدیل به دستمایه‌ای برای انبوه‌سازان فعال در این پروژه شده است.
اوایل تیرماه سال گذشته و در فاصله‌ای اندک پس از انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره انبوه‌سازان تهران درخواست افزایش قیمت خارج از چارچوب‌‌ها باعث شده عملیات ساخت 10 هزار مسکن مهر پردیس با پیشرفت 70 درصدی متوقف شود.

محتشم رییس قبلی انجمن انبوه‌سازان استان تهران فروردین 96 گفته بود: «برای اتمام واحدهای مسکن مهر پردیس 400 میلیارد تومان پول نیاز است، پیشرفت 10 هزار واحد مسکن مهر انبوه‌سازان 70 درصد است که در صورت تزریق نقدینگی تا شهریور یا بهمن امسال به اتمام می‌رسد.»

تابستان سال گذشته انجمن انبوه‌سازان استان تهران، افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و مشکلات بلندمرتبه‌سازی را دلیل درخواست خود برای افزایش قیمت مسکن مهر اعلام کردند. پیش‌تر نیز روسای قبلی این انجمن دستورالعمل‌های سه گانه افزایش مسکن مهر را کافی ندانسته و خواستار افزایش قیمت بالاتر از رقم این دستورالعمل‌ها (حدود 110 هزار تومان برا هر مترمربع) شده‌ بودند.

مدیرعامل وقت شرکت عمران شهرهای جدید ایران در این‌باره گفته بود: متاسفانه انبوه‌سازان برخلاف مفاد قراردادهای مسکن مهر درخواست افزایش قیمت دارند که این زیاده‌خواهی است. برای حل مشکل موجود جلسات متعددی با انبوه‌سازان برگزار شده و به دنبال حل این مسئله هستیم.

محسن نریمان افزود:‌ تاکید کرد: در حال حاضر ساخت 10 هزار مسکن مهر پردیس قفل شده است.

 انجمن انبوه‌سازان استان تهران چند ماهی است به خصوص پس از نوسانات نرخ ارز درخواست افزایش قیمت مسکن مهر را به شرکت عمران پردیس ارائه کرده است. گفته می شود اواخر سال گذشته جلساتی در این رابطه برگزار شده و طی دو ماه اخیر نیز دو جلسه با حضور احمد خرم رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران (رئیس تازه وارد سازمان نظام مهندسی استان تهران) برای رسیدگی به این مسئله برگزار گردیده است.

در حالی انبوه‌سازان درخواست افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر را دارند که باید از 5 سال پیش پروسه تحویل واحدها به متقاضیان آغاز می‌شد. واقعیت آن است که بایستی جریمه تاخیر در تحویل از انبوه‌سازان دریافت شود، نه این‌که متقاضیان مسکن مهر با در اختیار داشتن قراردادهای 5 برگی در بلاتکلیفی قرار بگیرند.

شرکت عمران پردیس به انبوه‌سازان اعلام کرده هیچ افزایش قیمتی پذیرفتنی نیست و آنها باید به مفاد قراردادها پایبند باشند. به گفته برخی متقاضان انجمن انبوه‌سازان واحدهای مسکن مهر را قفل و زنجیر کرده و حاضر نیست در قبال مبالغی که دریافت کرده واحدها را تحویل دهد.

تیرماه سال گذشته پس از سال‌های 650 واحد مسکن مهر فاز 5 افتتاح شد. واحدهای که انبوه‌سازان به بخشی از تعهدات قراردادی خود در قبال آنها عمل نکردند. برای هیچکدام از این واحدها انباری ساخته نشده بود، موضوعی که اعتراض متقاضیان را به دنبال داشت.

یکی از متقاضیان مسکن مهر این فاز در این‌باره گفته بود: برای هیچکدام از واحدهای فاز 5 انباری نساخته‌اند و باید یکی از اتاق‌های خواب را تبدیل به انباری کنیم.انبوه‌سازان احتمالا به خاطر این‌که چهارتا دیوار را کمتر بسازند و هزینه‌ها کاهش یابد، برای واحدها انباری نساخته‌اند.

وی ادامه داد:‌این مشکل را با آقای نریمان (معاون  وقت وزیر راه و شهرسازی) مطرح کردیم که وی می‌گوید بروید یک واحدی را انتخاب کنید که انباری داشته باشد. بنده هم گفتم در فاز 5 هیچکدام از واحدهای مسکن مهر انباری ندارند.

انجمن انبوه‌سازان استان تهران (کنسرسیومی متشکل از حدود 16 شرکت) متولی ساخت 10 هزار مسکن مهر پردیس در فازهای 5 و 9 هستند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 0 (0%)
یورو خرید 13826 0 (0%)
درهم خرید 3249 0 (0%)
دلار فروش 12072 0 (0%)
یورو فروش 13965 0 (0%)
درهم فروش 3302 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 0.00 (0%)
یورو 98202 0.00 (0%)
درهم امارات 24854 0 (0%)
یوآن چین 11816 0 (0%)
لیر ترکیه 15875 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ