وزیر ارشاد در افتتاحیه نمایشگاه قرآن کریم اعلام کرد:

چاپ ۳۸ هزار عنوان کتاب در حوزه نشر قرآن

اقتصاد ایران: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از چاپ و نشر ۳۸ هزار عنوان کتاب در حوزه نشر قرآن کریم خبرداد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاحیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که در سالن همایش یاس برگزار شد با اشاره به اینکه جریان احیا، پاسداری و بازسازی تمدن اسلامی و نگرش های اجتماعی، دینی و سیاسی با قرآن آغاز شد گفت: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که رهبران آن انقلاب خود را با قرآن آغاز کردند و ریشه های این حرکت انقلابی با قرآن شروع شده است.

وی ادامه داد: کسانی‌که در شکل گیری این انقلاب تاثیرگذار بودند به نحوی مبانی خود را با مفاهیم قرآن آغاز کردند و این بزرگان سهم مهمی در انقلاب اسلامی داشتند، ما در طول این چهل سال مسیر های مهمی در اتفاقات قرآنی طی کردیم که بسیار موثر بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شعار امسال نمایشگاه قرآن تاکید کرد: شعار «چهل چراغ هدایت» ایهامی به چهل سال انقلاب اسلامی دارد و نشان می دهد این انقلاب در طول این چهل سال چه خدماتی در عرصه حیات قرآنی داشته و دارد، سهم ایران در حیطه قرآنی در این‌ چهل سال در مقایسه با پیش از آن قابل مقایسه نیست، در طول این چهل سال اتفاقات مهمی در حوزه های مختلف قرآنی رخ داده است. 

صالحی یادآور شد: برای نمونه ما در حوزه نشر قرآن در ‌طول این چهل سال 38هزار عنوان کتاب در حوزه نشر قرآن چاپ کرده ایم که 16هزار عنوان آن در حوزه علوم قرآنی و نه هزار در حیطه تفسیر قرآنی بوده است.

وی افزود: اگر بخواهیم این حجم از فعالیت های قرآنی را در طول این چهل سال با پیش از آن مقایسه کنیم قطعا با پژوهش های منتشر شده در مباحث قرآنی پیش از انقلاب غیرقابل مقایسه است، در حوزه های دیگر هم این اتفاقات همچنان با این شتاب دیده می شود، ما اکنون چندین هزار موسسه قرآنی داریم ‌که در این میان برخی حوزه های قرآنی فعال تر و برخی نیمه فعال تر هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش موسسات قرآنی را از دیگر اقدامات 40 سال انقلاب برشمرد و گفت: حضور چندین موسسه بزرگ قرآنی در کشور نشان می دهد که جریان مردمی قرآن گرایی یک جریان قابل توجه و عمومی است، این جریان مشهود و غیرقابل انکار است.

صالحی اضافه کرد: علاوه بر نمایشگاه قرآن مجموعه های مختلف از طریق رویدادهای مختلف چون مسابقات قرآنی اتفاقات سالانه ای را در کشور رقم می زنند که در داخل کشور قابل توجه است، امروز در بیش از ده رشته ما متسابقین قرآنی داریم و این نشان می دهد که جامعه ایرانی با فضای قرآنی ارتباط برقرار می کند و این شرایط قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست.

وی در این باره افزود: مسابقات قرآنی به عنوان یک اتفاق مهم در ماه رجب و شعبان فرصت بزرگی برای ایران در خصوص‌ فضای قرآنی با داخل و خارج از کشور است زیرا این مسابقات می تواند پل ارتباطی بین ایران و جهان اسلام باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما شاهد سایت ها و مجموعه های قرآنی در فضای دیجیتال نیز هستیم، خاطرنشان کرد: امروز 400سایت و 500نرم افزار در توسعه خدمات قرآنی کمک می کنند، همچنین مساجد ما که به نحوی گفته می شد فاصله های زیادی با مناسک قرآنی دارند امروز نسبت به قرآن بیش از گذشته وسعت پیدا کرده اند، در واقع ما در حال حاضر در شش هزار مسجد طرح تلاوت و تفسیر  را داریم.

صالحی اضافه کرد: ترجمه قرآن کریم هم به زبان فارسی و هم زبان های دیگر موجی از اقدامات قرآنی ما است، امروزه ده ها ترجمه خوب به زبان فارسی در خصوص قرآن موجود است، اکنون ما ترجمه های خوبی که در زبان فارسی داریم این فرصت را ایجاد کرده است تا کسانی که می خواهند نقدی بزنند و یا آشنایی با زبان عربی ندارند فاصله برای آنها کم شود.

وی با اشاره به پایان نامه ها و نشریات قرآنی نیز تصریح کرد: این نشریه ها و پایان نامه ها مجموعه خوبی از ذخایر قرآنی برای ما ایجاد کرده است که پشتوانه تحرکاتی در فضای توسعه و تعمیق قرآن خواهد بود، به طور کلی حرکت های قرآنی جامعه ایرانی در این چهل سال نه تنها با صدسال قبل حتی در مقایسه با چند صده قبل هم قابل مقایسه نیست، حجم کار ما امروز حجمی سنگین است ولی این فرصت برای جامعه ما ایجاد شده است که خادم قرآن کریم باشیم که یکی از این اتفاقات چهل سال انقلاب نمایشگاه قرآن کریم است که ربع قرن آن تمام شد و وارد مرحله بیست و ششم برگزاری آن شدیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: این نمایشگاه فرصت های زیادی را برای اتفاقات قرآنی فراهم می کند، از یک سو این نمایشگاه منحصرا مربوط به ایران نیست و جرقه این‌ نمایشگاه در تهران سایر نمایشگاه های استانی را هم آغاز می کند، در اصل در ماه رمضان کل ایران نمایشگاه قرآن می شود، ممکن است برخی نمایشگاه هایی که در کشور داریم‌ مرکزیتش به استانی خاص برگردد اما این نمایشگاه کل ایران را پوشش می دهد، بنابراین این یک نوع فرصت سازی برای جامعه ایرانی در قرآن را ایجاد می کند.

صالحی افزود: فرصت سازی این نمایشگاه تازه های قرآنی را نشان می دهد و جامعه قرآنی می توان در طول سال به انتظار بنشیند تا تحولات قرآنی جدید را در این نمایشگاه ببیند، نمایشگاه قرآن کریم به علت گستره تنوعی موضوعی فرصت های زیادی برای بازدیدگنندکان خواهد داشت، نمایشگاه قرآن کریم از لحاظ مخاطب و موضوع به یک قشر خاص مر‌بوط نیست، عملا نمایشگاه قرآن گستره ای به پهنای کل ایران است.

وی یادآور شد: به نظر می رسد همه ی این خوبی ها کافی نیست و ما نیازمند اتفاقات بهتر و بیشتر در عرصه قرآن هستیم، ایران که پرچم قرآن را در بین جوامع اسلامی بالا برده است طبیعتا تعهدات بیشتری را نسبت به جوامع مسلمانان خواهد داشت، ما هنوز باید گام هایی را طی یا گام های خود را باشتاب بیشتر برداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ما نیاز به نظریه پردازی های بیشتر در حوزه معارف قرآنی هستیم، شتاب ما در استفاده از گوهرهای قرآنی چه در حوزه معارف و چه تفسیر قرآن کافی نیست، فرصت هایی که باید برای انس لفظی و مفهومی قرآن گذاشته شود طبعا فضای زندگی فردی و اجتماعی ما را معطر می کند، بنابراین اگر ما بخواهیم بر فضای معرفتی داخلی خود و مجموعه های بیرونی تاثیر بگذاریم نیاز داریم حوزه های معرفتی قرآن ما عمق بیشتری پیدا کند و این عمق با تضارب فکری و گفتگویی بیشتر ایجاد می شود.

صالحی گفت: همه ما به خاطر داریم که المیزان چگونه متولد شد، علامه طباطبایی دو حرکت شگفت در فرازمانه خود انجام داد، یکی در مباحث فلسفه تطبیقی و دیگری با تفسیر قرآنی المیزان بود، اینکه ما گفتگو کنیم تا از قرآن بیشتر بیاموزیم باعث می شود با این کار عمق بخشیدن به معادلات نظری معارف قرآن برای خودمان وسیع تری شود.

وی ادامه داد: جایگاه ما در امور قرآنی خوب است اما در مسابقات تلاوت و حفظ باید پیشتاز باشیم، حرف های تازه قرآنی ما در جهان اسلام باید مکرر خوانده شود و به این امر نیازمندیم، جهان اسلام باید بفهمد مفهوم قرآنی با یک احساس عمیق از سوی ایران می تواند درک بهتری شود و جامعه اسلامی باید به این درک برسد که قرآنی که از ایران می رسد سرشار از مفاهیم خوب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: موضوعی که امروز باید به آن توجه کرد این است که چگونه می توان نسبت خود را با قرآن کریم به مناسبات وجودی نزدیک تر کنیم، سطح اول ارتباط ما با الفاظ قرآن است که در فضای قرائت، صوت و  هنرهای لفظی رخ می دهد، سطح بعدی ارتباط با مفاهیم و معارف قرآنی است که این نسبت عقل انسان با قرآن است، همچنین سطح سوم ارتباط انسان با قرآن سطح ارتباط وجودی با قرآن است که در این سطح ما باید ببینیم قرآن و‌ تلاوت قرآن تا چه اندازه بر ایمان ما می افزاید.

صالحی ابراز داشت: باید در سطح سوم دید که شنیدن و خواندن قرآن تا چه اندازه ایمان ما را افزایش می دهد و این بخش مهمی از ارتباط وجوی با قرآن است، اینکه قرآن تا چه اندزه جوهره وجودی ما را افزایش می دهد امری مهم است، اینکه قرآن تا چه اندازه بروی رفتار ما تاثیر می‌گذارد و حفظ و هنرهای ما را در جامعه به رفتارهای قرآنی تبدیل می کند امری ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: محوری که ما باید طی کنیم این است که قرآن الگویی برای سطح لفظی ما تا چه اندازه بروی رفتار ما تاثیر گذاشته است، همچنین در حوزه هنر و قرآن است نیز ما ردپاهایی از هنرهای قرآنی چون خوش نویسی، آرایه های قرآنی را داشتیم اما این امر کافی نیست زیرا جای کار بیشتری دارد، این حوزه در بخش هنر جای بیشتری نیاز دارد، جهان اسلام‌ منتظر هنرهای قرآنی متناسب با قرآن از سوی ایران است، ما در تئاتر، سینما و سایر هنرها نیازمند اتفاقات جدید هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما نیاز داریم که در ارتباط وجودی با قرآن در حوزه های فرهنگی و هنری قرآنی سرمایه بیشتر ایجاد کنیم زیرا این امر می تواند سه رویکرد مهم در دهه پنجم انقلاب اسلامی باشد.

صالحی در پایان گفت: امید است نمایشگاه قرآن بتواند یک پایگاه قلبی برای خدمت به قرآن به ویژه در این سه موضوع ذکر شده باشد، اگر حرکت ما با شتاب بیشتر در این سه حوزه طی شود می توانیم خدمات قرآنی بیشتر و بهتری را داشته باشیم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار - 0 (0%)
یورو - 0 (0%)
پوند 55053 0 (0%)
درهم امارات 11436 0 (0%)
لیر ترکیه 7139 0 (0%)
یوان چین 6071 0 (0%)
صد ین ژاپن 37478 0 (0%)
دلار کانادا 32243 0 (0%)
دلار استرالیا 29837 0 (0%)
فرانک سوئیس 42399 0 (0%)
افغانی 553 0 (0%)
کرون سوئد 4680 0 (0%)
کرون دانمارک 6501 0 (0%)
کرون نروژ 5134 0 (0%)
دینار کویت 138353 0 (0%)
ریال عربستان 11200 0 (0%)
ریال قطر 11538 0 (0%)
ریال عمان 109229 0 (0%)
دینار عراق 3525 0 (0%)
دینار بحرین 111697 0 (0%)
لیر سوریه 82 0 (0%)
روپیه هند 569 0 (0%)
روپیه پاکستان 32081 0 (0%)
دلار سنگاپور 30463 0 (0%)
دلار هنگ کنگ 5359 0 (0%)
رینگیت مالزی 10101 0 (0%)
بات تایلند 128184 0 (0%)
روبل روسیه 636 0 (0%)
منات آذربایجان 24755 0 (0%)
درام ارمنستان 8648 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار آمریکا - 0 (0%)
یورو - 0 (0%)
پوند 7800 0 (0%)
درهم امارات 2950 0 (0%)
دلار کانادا 8500 0 (0%)
دلار استرالیا 8400 0 (0%)
فرانک سوییس 11000 0 (0%)
ده هزار ین ژاپن 980000 0 (0%)
کرون سوئد 650 0 (0%)
کرون دانمارک 880 0 (0%)
کرون نروژ 690 0 (0%)
لیر ترکیه 2200 0 (0%)
رینگیت مالزی 3000 0 (0%)
یوان چین 945 0 (0%)
بت تایلند 185 0 (0%)
روپیه هند 85 0 (0%)
ریال عربستان 2850 0 (0%)
دینار عراق 5000 0 (0%)
روبل روسیه 100 0 (0%)
منات آذربایجان 3400 0 (0%)
درام ارمنستان 12 0 (0%)
لاری گرجستان 2500 0 (0%)
دینار کویت 17000 0 (0%)
دینار بحرین 13700 0 (0%)
ریال عمان 13480 0 (0%)
ریال قطر 1400 0 (0%)
لیر سوریه 13 0 (0%)
دلار سنگاپور 4200 0 (0%)
دلار نیوزیلند 4015 0 (0%)
دلار هنگ کنگ 690 0 (0%)
روپیه پاکستان 45 0 (0%)
افغانی 74 0 (0%)