فرهنگ‌محوری اولویت اقدامات مسؤولان شود

اقتصاد ایران: نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه همه امور باید بر محور فرهنگ تنظیم شود، گفت: تخصص در هر امری باید بر اساس فرهنگ هدایت شود.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام‌ سیدعلیرضا عبادی یکشنبه‌شب در جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: مسؤولیتی که بر عهده اعضای شورای فرهنگ عمومی قرار گرفته سنگین‌ترین مسؤولیت بوده که باید آن را درک کنیم زیرا مسئله فرهنگ هویت انسان است.

وی تصریح کرد: انسان یک موجود فرهنگی خلق شده و در هیچ قالبی جز این قابل تعریف نیست که بر این موضوع اجمالی از نظریه‌های انسان‌شناسی به عنوان شاهد اذعان دارند.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در شناخت اشیاء و برابر امکان شناختی که نسبت به موجودات وجود دارد تعریف داریم و از آن جنس، فصل، به وجود می‌آید و نوع تعریف می‌شود، یادآور شد: تعریف‌های متفاوتی بر اساس هر علمی از انسان ارائه شده که به درد واقعیت نمی‌خورد و متخصص خود آن علم است.

عبادی با بیان اینکه صفات و آثار انسان مانند موجودات و نباتات نبوده و نمی‌توان صفات آن‌ها را به انسان نسبت داد، گفت: آثار و صفاتی که از یک انسان پدید می‌آید با دیگر انسان‌ها متفاوت بوده و از یک جنس نیستند.

وی با اشاره به اینکه مؤمنین یک تعریف فرهنگی از انسان هستند، تصریح کرد: انسان در جهت هویت تنها در راستا فرهنگ قابل تعریف است.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی به کارگروه‌های مختلفی که تشکیل شده اشاره کرد و افزود: محور این کارگروه‌ها، محور فرهنگی است.

عبادی با اشاره به موضوعات اقتصاد فرهنگی، سیاست فرهنگی و نظام فرهنگی گفت: در همه این موضوعات فرهنگ محور قرار گرفته و اگر این جمله را معکوس کنیم این معنا را نمی‌دهد چون فرهنگ اقتصادی با اقتصاد فرهنگی 180 درجه متفاوت است و این قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه اقتصاد ابزاری است که باید در محور فرهنگ تنظیم شود، اضافه کرد: فرهنگ سیاسی اشتباه است یعنی فرهنگ را ابزاری برای اهداف سیاسی قرار می‌دهد و ویرانی‌ها بر این مسئله است بلکه سیاست فرهنگی درست است.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در موضوع فرهنگ نظامی فرهنگ جنگجویی که در دنیا وجود دارد مدنظر بوده که مشکلی را حل نکرده اما نظام فرهنگی یعنی نظامی که بر اساس فرهنگ تنظیم شده است، یادآور شد: همه چیز باید بر محور فرهنگ تنظیم شود.

عبادی ادامه داد: تمام پیامبران در ابتدا مسئله درونی ایمانی را تنظیم کردند زیرا اگر آن تنظیم شود همه امور تنظیم است ولی اگر آن تنظیم نباشد هیچ امری درست نمی‌شود.

وی مسئله فرهنگ را یک مسئله اصلی دانست و افزود: مکتب اسلام جوابگو همه مسائل است اما شرط آن این است که هم از اسلام، هم از فرهنگ وهم از راهکار آن خبر داشته باشیم و هر رشته‌ای دست متخصص اصل آن باشد اما همه تخصص‌ها باید ابزاری برای مسئله فرهنگی باشد که مسئله انسانی و الهی است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که فرهنگ ویران باشد همه چیز ابزار آن قرار می‌گیرد و هیچ فرقی نمی‌کند.

انتهای پیام/ن

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 12003 53 (0.44%)
یورو خرید 13826 32 (0.23%)
درهم خرید 3249 28 (0.87%)
دلار فروش 12072 11 (0.09%)
یورو فروش 13965 10 (0.07%)
درهم فروش 3302 33 (1%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 86888 7,204.00 (9.04%)
یورو 98202 3,152.00 (3.21%)
درهم امارات 24854 1,603 (6.89%)
یوآن چین 11816 195 (1.68%)
لیر ترکیه 15875 1,065 (7.19%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ